Rosalyn Lawrence

Canoe Slalom Athlete / Profile / May 16, 2011

National Team: Senior

DOB:   12/06/1989
Lives:   Emu Plains, NSW
Born:  Lismore, NSW
Institute/Academy:   AIS / NSWIS
Club:   Big River Canoe Club
Coach:  Julien Billaut

Nickname:  Roz

When/Where/Why did you begin the sport?  When I was two years old on the Clarence river with my family. My dad was my first coach – he coached the BCS canoe team.

Greatest Sporting Achievement?  2009, 2011, 2012 World Cup Champion (C1). Wildwater World Champion WC1 2011.

What keeps you busy outside of Kayaking?  work and life.

Greatest Influence on your Career?  My family have been supportive throughout my career.

Who inspires you?  My Grandmas, they are both gorgeous.

Best Advice you’ve ever received?  Just have fun!!

Superstitions before a race?  Don’t take your uniform.

Famous sporting relatives?  Jacqui Lawrence – won a silver medal in the women’s K1 at the 2008 Beijing Olympics.

Favourite Band?  The Dandy Warhols

Awards
2011 ICF Athlete of the Month (August)
2011 Overall World Cup Winner (women’s C1)
2011 AC Athlete of the Year (non-Olympic discipline)
2011 AC Team of the Year (Women’s C1)
2011 AC People’s Choice Award
2009 Canoeist of the Year
2009 Overall World Cup Winner

Results
2016
1st K1 – Australian Slalom Championships (Bradys Lake, TAS)
2nd C1 – Oceania Championships (Penrith, NSW)
2nd C1 – Australian Open (Penrith, NSW)
3rd K1 – Oceania Championships (Penrith, NSW)
18th K1 – Australian Open (Penrith, NSW)

2015
11th C1 – ICF World Championships (London, GBR)
37th K1 – ICF World Championships (London, GBR)
6th C1 – ICF World Cup 5 (Pau, FRA)
9th C1 – ICF World Cup 2 (Krakow, POL)
11th C1 – ICF World Cup 1 (Prague, CZE)
17th K1 – ICF World Cup 2 (Krakow, POL)
22nd K1 – ICF World Cup 1 (Prague, CZE)
25th K1 – ICF World Cup 5 (Pau, FRA)
1st C1 – Australian Open (Penrith, NSW)
1st C1 – National Championships (Eildon, VIC)
2nd K1 – National Championships (Eildon, VIC)
8th K1 – Australian Open (Penrith, NSW)

2014
1st C1 – ICF World Cup 3 (Prague, CZE)
2nd C1 – ICF World Cup 5 (Augsburg, GER)
3rd C1 – ICF World Cup 4 (La Seu d’Urgell, ESP)
5th C1 – ICF World Cup 2 (Tacen, SLO)
13th K1 – ICF World Cup 5 (Augsburg, GER)
13th C1 – ICF World Cup 1 (London, GBR)
16th K1 – ICF World Cup 4 (La Seu d’Urgell, ESP)
20th K1  – ICF World Cup 2 (Tacen, SLO)
26th K1 – ICF World Cup 1 (London, GBR)
43rd K1 – ICF World Cup 3 (Prague, CZE)
2nd C1 – ICF Ranking Race (Tacen, SLO)
6th K1 – ICF Ranking Race (Tacen, SLO)
1st C1 – Oceania Championships (Penrith, NSW)
2nd C1 – Australian Open (Penrith, NSW)
2nd C1 – National Championships (Penrith, NSW)
3rd K1 – Australian Open (Penrith, NSW)
3rd K1 – National Championships (Penrith, NSW)
6th K1 – Oceania Championships (Penrith, NSW)

2013
1st C1 Teams (W) – ICF World Championships (Prague, CZE)
4th C1 (W) – ICF World Cup 4 (Tacen, SLO)
5th C1 (W) – ICF World Championships (Prague, CZE)
6th C1 (W) – ICF World Cup 5 (Bratislava, SVK)
6th C1 (W) – ICF World Cup 2 (Augsburg, GER)
7th K1 (W) – ICF World Championships (Prague, CZE)
9th K1 (W) – ICF World Cup 4 (Tacen, SLO)
10th C1 (W) – ICF World Cup 1 (Cardiff, WAL)
10th C1 (W) – ICF World Cup 3 (La Seu d’Urgell, ESP)
11th K1 (W) – ICF World Cup 5 (Bratislava, SVK)
16th K1 (W) (SF) – ICF World Cup 2 Augsburg, GER)
22nd K1 (W) (SF) – ICF World Cup 1 (Cardiff, WAL)
30th K1 (W) (SF) – ICF World Cup 3 (La Seu d’Urgell, ESP)
1st K1 (W) – National Championships (Eildon, VIC)
1st K1 (W) – Selection Event 3 (Bradys Lake, TAS)
1st K1 (W) – Selection Event 4 (Bradys Lake, TAS)
2nd C1 (W) – Australian Open (Penrith, NSW)
2nd C1 (W) – Oceania Championships (Mangahao, NZL)
2nd K1 (W) – Oceania Championships (Mangahao, NZL)
3rd C1 (W) – Selection Event 3 (Bradys Lake, TAS)
4th K1 (W) – Australian Open (Penrith, NSW)
4th C1 (W) – Selection Event 4 (Bradys Lake, TAS)
4th C1 (W) – National Championships (Eildon, VIC)

2012
1st C1 (W) – ICF Slalom World Cup 1 (Cardiff, WAL)
2nd C1 (W) – ICF Slalom World Cup 5 (Bratislava, SVK)
6th C1 (W) – ICF Slalom World Cup 2 (Pau, FRA)
7th K1 (W) – ICF Slalom World Cup 4 (Prague, CZE)
7th C1 (W) – ICF Slalom World Cup 4 (Prague, CZE)
9th C1 (W) – ICF Slalom World Cup 3 (La Seu d’Urgell, ESP)
12th (SF) K1 (W) – ICF Slalom World Cup 1 (Cardiff, WAL)
18th K1 (W) – ICF Slalom World Cup 5 (Bratislava, SVK)
31st (H) K1 (W) – ICF Slalom World Cup 3 (La Seu d’Urgell, ESP)
32nd (H) K1 (W) – ICF Slalom World Cup 2 (Pau, France)
1st C1 (W) – Under 23 World Championships (Wausau, USA)
1st C1 Team (W) – Under 23 World Championships (Wausau, USA)
6th K1 (W) – Under 23 World Championships (Wausau, USA)
1st C1 (W) – New Zealand Open (Mangahao, NZL)
2nd C1 (W) – Oceania Championships (Penrith, NSW)
2nd C1 (W) – National Championships (Mersey, TAS)
3rd K1 (W) – National Championships (Mersey, TAS)
3rd C1 (W) – Australian Open (Penrith, NSW)
39th K1 (SF) (W) – Australian Open (Penrith, NSW)

2011
1st C1 Relay (W) ICF World championships (Bratislava, SVK)
1st C1 (W) Wildwater World Championships (Augsburg, GER)
1st C1 (W) ICF Slalom World Cup 1 (Tacen, SLO)
1st C1 (W) ICF Slalom World Cup 4 (Prague, CZE)
2nd C1 (W) ICF Slalom World Cup 2 (L’Argentiere, FRA)
3rd C1 (W) ICF Slalom World Cup 3 (Markkleeberg, GER)
5th K1 (W) ICF Slalom World Cup 1 (Tacen, SLO)
1st C1 (W) National Championships (Nymboida, NSW)
1st C1 (W) Senior Selection Event 3 (Bradys Lake, TAS)
1st C1 (W) Senior Selection Event 2 (Penrith, NSW)
2nd C1 (W) Senior Selection Event 4 (Bradys Lake, TAS)
3rd K1 (W) Senior Selection Event 2 (Penrith, NSW)
3rd C1 (W) Senior Selection Event 1 (Penrith, NSW)

2010
6th C1 (W) ICF Slalom World Cup (Augsburg, GER)
6th C1 (W) ICF Slalom World Cup (Seu, ESP)
11th C1 (W) ICF Slalom World Cup (Prague, CZE)
1st C1 (W) NSW State Championships (Nymboida, NSW)
1st K1 (W) NSW State Championships (Nymboida, NSW)
2nd K1 (W) Oceania Open (Penrith, NSW)
2nd C1 (W) Senior Selection Race 2 (Bradys Lake, TAS)
3rd C1 (W) Senior Selection Race 3 (Bradys Lake, TAS)
3rd C1 (W) National Championships (Eildon, VIC)

2009
2nd C1 (W) World Championship Demonstration Event (ESP)
1st C1 (W) Senior Selection Race 2 (Penrith, NSW)
1st C1 (W) Senior Selection Race 3 (Penrith, NSW)
2nd C1 (W) Australian Open (Penrith, NSW)
2nd C1 (W) NSW State Championships (Penrith, NSW)
3rd K1 (W) NSW State Championships (Penrith, NSW)
3rd K1 (W) Senior Selection Race 3 (Penrith, NSW)
3rd K1 (W) Australian Open (Penrith, NSW)


Tags: ,





You might also like