Printed 17 March 2008 22:44 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 08:00
Race #233, Event #120: K4 500 16 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 Griffiths, Ben
Smith, Scott
Wilson, Shaun
Dunbar, Wayne
Illawarra
Illawarra
Cronulla-Sutherland
Manly-Warringah
01:37.31 1

8 Davis, Henri
Laub, Adrian
Petho, Jeremy
Bulmer, Nicholas
Christian Brothers College
Christian Brothers College
West Lakes
West Lakes
01:40.38 2

5 Doak-Smith, Joss
Thompson, Liam
Wroe, Nicholas
Berry, Samuel
Ascot
Canning River
Canning River
Bayswater
01:44.34 3

2 Carter, Johnathon
Runic, Michael
Rogers, Conor
Dodd, Travis
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
01:45.89 4

6 Elliott, Ryan
Pople, Daniel
Kelly, Sam
Laws, Henry
Canning River
Onkaparinga
West Lakes
West Lakes
01:46.75 5

1 Tom, Samuel
Gardner, Neil
Pearson, Joel
Norton, Tom
Currumbin Creek
Kawana Waters
Kawana Waters
Tasmania CC
01:48.70 6

4 Vinks, Luke
Brannigan, Michael
Gold, Alex
Hoy, Angus
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:01.77 7

3 Kidd, James
POOL, C
POOL, B
POOL, A
Holdfast Bay
POOL
POOL
POOL

Printed 17 March 2008 22:44 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 08:05
Race #234, Event #11: C1 500 35 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 French, Roger West Lakes 02:39.13 1

6 Cooper, Michael Holdfast Bay 02:40.61 2

5 Richards, Nicholas Fairfield SCR

Printed 17 March 2008 22:45 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 08:10
Race #235, Event #8: C1 500 14 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Haas, Alex Indooroopilly 02:47.67 1

3 Donaghey, Jake Indooroopilly 02:52.02 2

4 Mulherin, Sam Indooroopilly 03:01.38 3

7 Wapple, Jake Indooroopilly 03:09.01 4

6 Salagaras, Nicholas Christian Brothers College DQ

Printed 17 March 2008 22:45 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 08:15
Race #236, Event #159: WK2 500 16 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Beaver, Jacqueline
Burton-Hockam, Rhyann
Indooroopilly
Sunshine Coast
01:58.90 1

3 Ferguson, Kate
Kidd, Fiona
Holdfast Bay
Holdfast Bay
02:01.04 2

2 Polson, Danielle
Thomson, Emma
Cronulla-Sutherland
Cronulla-Sutherland
02:03.33 3

6 Prior, Maddison
Le Lievre, Perri
Illawarra
Sherbrooke-Knox
02:04.04 4

4 Francis, Remi
Ethell, Heleena
Currumbin Creek
Currumbin Creek
02:04.22 5

7 Hoy, Emme
Rowe, Georgie
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:08.71 6

1 Brereton, Rebecca
Herrera, Nicole
Ascot
Bayswater
02:10.09 7

8 Bryant, Alison
Sizeland, Jodie
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:13.48 8

9 Simionato, Chelsey
Vitucci, Ella
Onkaparinga
West Lakes
02:16.09 9

Printed 17 March 2008 22:45 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 08:20
Race #237, Event #59: K1 500 45 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

1 Pepper, Matt Cronulla-Sutherland 01:56.22 1

7 Barry, Robert Illawarra 01:56.91 2

9 Bendeich, Graham Currumbin Creek 01:59.92 3

8 Brehin, Marc Encounter 02:02.72 4 1

3 Coulter, Mark Windsor CC 02:05.57 5 2

2 Hoy, David No Team 02:18.91 6 3

6 Sirote, Jerome Sydney Northern Beaches 02:21.85 7

4 Burrows, John Illawarra SCR SCR

5 Boer, Pieter Manly-Warringah SCR SCR

Printed 17 March 2008 22:45 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 08:25
Race #238, Event #60: K1 500 50 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 David, Gary Illawarra 01:57.22 1

6 Rypp, George West Lakes 02:01.29 2

3 Gallard, Michael Onkaparinga 02:02.02 3

5 Harris, Michael Cronulla-Sutherland 02:15.41 4

7 Cooper, Michael Holdfast Bay 02:18.98 5

2 Dodd, Travis Sherbrooke-Knox SCR

8 Krasny, Milan L.S.BRNO (CZ) SCR

Printed 17 March 2008 22:45 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 08:30
Race #239, Event #61: K1 500 55 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 Pawlow, John Manly-Warringah 02:12.89 1

2 Banks, Jeff Illawarra 02:14.25 2

5 Hodge, Bob Illawarra 02:15.24 3

4 Jeston, John Manly-Warringah 02:15.59 4

6 Burrell, Doug Manly-Warringah 02:17.58 5

7 Dews, Geoff Sunshine Coast 02:21.66 6

8 Krasny, Milan L.S.BRNO (CZ) SCR

Printed 17 March 2008 22:45 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 08:35
Race #240, Event #95: K2 500 18 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Gallard, Ben
Haniford, Luke
Onkaparinga
West Lakes
01:38.63 1

3 Fletcher, Laurence
Rypp, Glenn
West Lakes
West Lakes
01:40.34 2

5 Ray, Michael
Rice, Brendan
Canning River
Bayswater
01:41.72 3

2 Duggin, Matt
Boerema, Tomas
West Lakes
West Lakes
01:46.32 4

6 Yates, Joshua
Bendeich, Joe
Currumbin Creek
Currumbin Creek
01:46.54 5

8 Mainstone, Tomas
Millard, Nathan
Ascot
Ascot
01:47.96 6

7 Rovira, Alexander
Brewer, Todd
Ascot
Bayswater
01:48.46 7

9 Henderson, Tyler
Arvier, Matthew
Currumbin Creek
Indooroopilly
01:48.68 8

1 Morgan, Dion
Dyason, Nicholas
Sunshine Coast
Wynnum Redlands
01:50.56 9

Printed 17 March 2008 22:45 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 08:40
Race #241, Event #139: WK1 500 45 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Hurley, Gabrielle Burley Griffin 02:23.62 1

3 Harper-Horak, Lorraine Cronulla-Sutherland 02:35.18 2

4 Newman, Dallas Cronulla-Sutherland 02:43.46 3

6 Chellew, Dianne No Team SCR

Printed 17 March 2008 22:45 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 08:45
Race #242, Event #93: K2 500 14 (Plan A) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 Humphreys, John-Thomas
Maher, Malachy
Indooroopilly
Indooroopilly
02:15.87 1

3 Herd, Duncan
Maher, Declan
Indooroopilly
Indooroopilly
02:25.94 2

5 Marshall, Benjamin
Bryant, Jack-Henry
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
02:33.15 3

2 Graham, Alexander
Dews, Lincoln
Ascot
Kawana Waters
02:33.30 4

4 Clark, Hayden
Wallace, Liam
Currumbin Creek
Indooroopilly
02:44.74 5

6 DeDai, Sean-Charles
Salagaras, Nicholas
Christian Brothers College
Christian Brothers College
SCR

Printed 17 March 2008 22:45 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 08:50
Race #243, Event #93: K2 500 14 (Plan A) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 Stafford-Smith, Mac
Giraud, Stephen
Indooroopilly
Indooroopilly
02:07.90 1

5 Clark, Jordan
Ross, Daniel
Currumbin Creek
Currumbin Creek
02:11.50 2

6 Donkin, Drue
Hoy, Angus
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:20.02 3

7 Metcalfe, Simon
McLean, Ben
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:29.10 4

4 Ryce, Patrick
Ryce, Thomas
Manly-Warringah
Manly-Warringah
SCR

Printed 17 March 2008 22:45 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 08:55
Race #244, Event #7: C1 500 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

2 Marinov, Martin Gold Coast 01:58.75 1

5 Lachmann, Torsten Penrith Valley 01:59.68 2

4 Szekszardi, Ferenc St George 02:03.76 3

3 Domokos, Istvan St George 02:07.76 4

6 Richards, Nicholas Fairfield 02:08.59 5

8 Beaver, Michael Indooroopilly 02:12.61 6

7 Fuller, Lewis Gold Coast 02:14.89 7

1 Duggin, Guy West Lakes 02:23.84 8

9 Williams, Rudolph Samoa SCR

Printed 17 March 2008 22:45 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 09:00
Race #245, Event #140: WK1 500 (Plan C1) Final 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Boerema, Mieke Onkaparinga 01:59.21 1

5 Bateman, Jenni Bayswater 01:59.29 2

2 Belcher, Lani Indooroopilly 01:59.66 3

4 Jenkins, Kristina Manly-Warringah 02:01.41 4

3 Wallace, Bernadette Currumbin Creek 02:02.02 5

7 McGrath, Kate Manly-Warringah 02:03.03 6

1 Dehey, Sarah Holdfast Bay 02:03.80 7

8 Mitchell, Allison Mercantile 02:04.85 8

Printed 17 March 2008 22:45 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 09:05
Race #246, Event #140: WK1 500 (Plan C1) Final 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Harvey, Paula Manly-Warringah 01:54.35 1

4 Wood, Andrea Gold Coast 01:54.90 2

7 Nicholls, Alana Bayswater 01:54.97 3

3 Haymes, Anna Holdfast Bay 01:56.05 4

8 Cairns, Anne New Zealand 01:57.63 5

6 Richards, Connie New Zealand 01:58.05 6

1 Szabo, Agnes New Zealand 01:59.40 7

9 Rankin, Amanda Gold Coast 01:59.77 8

2 Nossiter, Yanda Manly-Warringah 02:00.10 9

Printed 17 March 2008 22:46 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 09:10
Race #247, Event #140: WK1 500 (Plan C1) Final 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

6 Meek, Chantal Manly-Warringah 01:53.36 1

4 Fogarty, Lyndsie Indooroopilly 01:53.69 2

7 Brigden-Jones, Jo Sydney Northern Beaches 01:54.38 3

8 Taylor, Erin New Zealand 01:54.41 4

3 Oldenhof, Lisa Canning River 01:54.46 5

5 Oates-Wilding, Shelley Manly-Warringah 01:54.64 6

1 Ponomarenko, Spela Slovenia 01:54.83 7 1

9 Simper, Rachel Gold Coast 01:55.32 8

2 Davis, Hannah Holdfast Bay 01:55.65 9

Printed 17 March 2008 22:46 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 09:15
Race #248, Event #62: K1 500 (Plan H) Final 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Wilkinson, Dane Currumbin Creek 01:43.55 1

1 McDowell, Marty New Zealand 01:45.02 2

3 Urquhart, Matthew Indooroopilly 01:45.03 3

7 Bird, Stephen Western Australia 01:45.21 4

9 Blanche, Dean St George 01:45.46 5

8 Smith, Paul St George 01:46.44 6

2 Hoschke, Nigel Manly-Warringah 01:46.66 7

4 Teear, Fred New Zealand 01:49.24 8

5 Stewart, Murray Manly-Warringah SCR

Printed 17 March 2008 22:46 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 09:20
Race #249, Event #62: K1 500 (Plan H) Final 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

8 Burbidge, Troy New Zealand 01:41.95 1

2 Needham, Justin Holdfast Bay 01:42.00 2

5 Clear, Jacob Gold Coast 01:42.25 3

3 Michael, Jake St George 01:42.75 4

9 Martin, Simon Kawana Waters 01:43.29 5

4 Schumacher, Tony St George 01:43.33 6

7 Walker, Mike New Zealand 01:43.66 7

1 Phillips, Jesse Bayswater 01:44.30 8

6 Christiansen, Piers Mercantile 01:44.37 9

Printed 17 March 2008 22:46 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 09:25
Race #250, Event #62: K1 500 (Plan H) Final 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

5 Wallace, Ken Currumbin Creek 01:39.85 1

3 Ferguson, Steve New Zealand 01:40.27 2

4 Smith, Tate Manly-Warringah 01:40.50 3

2 Fouhy, Ben New Zealand 01:41.43 4

9 Goble, Matthew West Lakes 01:41.69 5

7 Robinson, Clint Sunshine Coast 01:41.99 6

8 Rhodes, David Cape Byron 01:42.36 7

1 Baker, Reece Bayswater 01:43.74 8 1

6 Morrison, Luke Onkaparinga SCR SCR

Printed 17 March 2008 22:46 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 09:30
Race #251, Event #158: WK2 500 14 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 Baque, Carly
Howcroft, Coco
Indooroopilly
Kawana Waters
02:10.44 1

4 Tobitt, Gabriella
Degnian, Rebecca
Currumbin Creek
Lourdes
02:11.03 2

6 Murray, Celeste
Sullivan, Ann-Sophie
Currumbin Creek
Kawana Waters
02:14.31 3

7 Bulmer, Josephine
Petho, Cassandra
West Lakes
West Lakes
02:44.46 4

5 Phillips, Tayla
Jeston, Brittany
Canning River
Manly-Warringah
DNF

Printed 17 March 2008 22:46 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 09:35
Race #252, Event #94: K2 500 16 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

2 Smith, Scott
Herd, James
Illawarra
Indooroopilly
01:44.31 1

4 Griffiths, Ben
Dunbar, Wayne
Illawarra
Manly-Warringah
01:44.75 2

6 Laub, Adrian
Petho, Jeremy
Christian Brothers College
West Lakes
01:47.32 3

9 Davis, Henri
Bulmer, Nicholas
Christian Brothers College
West Lakes
01:51.73 4

8 Doak-Smith, Joss
Thompson, Liam
Ascot
Canning River
01:51.97 5

3 Tom, Samuel
Norton, Tom
Currumbin Creek
Tasmania CC
01:54.58 6

5 Pople, Daniel
Laws, Henry
Onkaparinga
West Lakes
01:56.43 7

7 Runic, Michael
Dodd, Travis
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
01:59.92 8

1 Kelly, Ryan
Dyason, Alexander
Currumbin Creek
Wynnum Redlands
02:07.02 9

Printed 17 March 2008 22:46 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 10:25
Race #252.1, Event #180: WK4 500 18 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Tiley, Samantha
Harding, Lisa
Schorer, Melanie
Priddis, Jessica
Indooroopilly
Bayswater
Bayswater
Bayswater
01:48.90 1

7 Prior, Maddison
Polson, Danielle
Gowan, Danielle
Thomson, Emma
Illawarra
Cronulla-Sutherland
Cronulla-Sutherland
Cronulla-Sutherland
01:50.30 2

6 Martin, Jaymee-Lee
Kenny, Claire
Higgins, Stacey
Heidke, Gina
Ascot
Currumbin Creek
Sunshine Coast
Lourdes
01:53.53 3

2 Bryant, Alison
Hogan, Jessica
Hoy, Emme
Rowe, Georgie
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:00.11 4

3 Haymes, Phoebe
Ferguson, Kate
Kidd, Fiona
Chipperfield, Chelsea
Holdfast Bay
Holdfast Bay
Holdfast Bay
Onkaparinga
SCR

Printed 17 March 2008 22:47 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 10:30
Race #253, Event #57: K1 500 35 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Lee, Darren Illawarra 01:56.63 1

4 Burrows, John Illawarra 02:00.32 2

5 Gallagher, Peter Illawarra 02:04.72 3

3 Fullarton, Rick Indooroopilly 02:07.27 4

Printed 17 March 2008 22:47 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 10:35
Race #254, Event #36: C4 500 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Fuller, Lewis
Marinov, Martin
Szekszardi, Ferenc
Lachmann, Torsten
Gold Coast
Gold Coast
St George
Penrith Valley
01:55.84 1

5 Richards, Nicholas
Duggin, Guy
French, Roger
Corena, Michael
Fairfield
West Lakes
West Lakes
West Lakes
02:02.05 2

6 Wapple, Jake
Haas, Alex
Mulherin, Sam
Donaghey, Jake
Indooroopilly
Indooroopilly
Indooroopilly
Indooroopilly
02:33.03 3

Printed 17 March 2008 22:47 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 10:40
Race #256, Event #56: K1 500 23 (Plan B1) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

6 Alston, Chad Holdfast Bay 01:43.64 1

5 Urquhart, Matthew Indooroopilly 01:45.84 2

2 Farrugia, Mark St George 01:47.21 3

9 Thomson, Dale Onkaparinga 01:47.96 4

7 Buckton, Alex Sydney Northern Beaches 01:48.19 5

8 Dawe, Nicholas Manly-Warringah 01:49.44 6

3 Baker, Michael Bayswater 01:49.84 7 1

4 Norton, Sam Tasmania CC 01:50.18 8 2

1 Thompson, Mitchel Manly-Warringah 01:52.26 9

Printed 17 March 2008 22:47 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 10:45
Race #257, Event #93: K2 500 14 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Stafford-Smith, Mac
Giraud, Stephen
Indooroopilly
Indooroopilly
01:58.16 1

3 Clark, Jordan
Ross, Daniel
Currumbin Creek
Currumbin Creek
02:02.54 2

4 Humphreys, John-Thomas
Maher, Malachy
Indooroopilly
Indooroopilly
02:11.80 3

7 Donkin, Drue
Hoy, Angus
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:20.50 4

8 Graham, Alexander
Dews, Lincoln
Ascot
Kawana Waters
02:25.96 5

1 Metcalfe, Simon
McLean, Ben
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:25.97 6

6 Herd, Duncan
Maher, Declan
Indooroopilly
Indooroopilly
02:26.25 7

2 Marshall, Benjamin
Bryant, Jack-Henry
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
02:39.03 8

9 Clark, Hayden
Wallace, Liam
Currumbin Creek
Indooroopilly
02:47.03 9

Printed 17 March 2008 22:47 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 10:50
Race #258, Event #121: K4 500 18 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Gallard, Ben
Fletcher, Laurence
Rypp, Glenn
Haniford, Luke
Onkaparinga
West Lakes
West Lakes
West Lakes
01:31.98 1

4 Rovira, Alexander
Ray, Michael
Brewer, Todd
Rice, Brendan
Ascot
Canning River
Bayswater
Bayswater
01:35.91 2

6 Yates, Joshua
Bendeich, Joe
Henderson, Tyler
Arvier, Matthew
Currumbin Creek
Currumbin Creek
Currumbin Creek
Indooroopilly
01:39.18 3

3 Campbell, Angus
Alger, Eric
Cox, Jonathon
Burke, Michael
Fairfield
Patterson Lakes
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
01:43.41 4

2 Mainstone, Tomas
Millard, Nathan
Wroe, Nicholas
Elliott, Ryan
Ascot
Ascot
Canning River
Canning River
01:46.06 5

7 Morgan, Dion
Osling, Eden
Rowe, Jason
Dyason, Nicholas
Sunshine Coast
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Wynnum Redlands
01:52.27 6

Printed 17 March 2008 22:47 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 10:55
Race #259.1, Event #178: WK4 500 14 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Tobitt, Gabriella
Baque, Carly
Howcroft, Coco
Degnian, Rebecca
Currumbin Creek
Indooroopilly
Kawana Waters
Lourdes
02:07.61 1

4 Murray, Celeste
Phillips, Tayla
Sullivan, Ann-Sophie
Jeston, Brittany
Currumbin Creek
Canning River
Kawana Waters
Manly-Warringah
02:31.98 2

6 Schubert, Elise
Bulmer, Josephine
Petho, Cassandra
POOL, A
Manly-Warringah
West Lakes
West Lakes
POOL
SCR

Printed 17 March 2008 22:48 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 11:00
Race #260, Event #123: K4 500 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 Christiansen, Piers
Daley, Damien
Hoschke, Nigel
Scarpa, Daniele
Mercantile
Manly-Warringah
Manly-Warringah
Italy
01:26.37 1

5 French, Rhys
Alston, Chad
Thomson, Dale
Goble, Matthew
Holdfast Bay
Holdfast Bay
Onkaparinga
West Lakes
01:30.37 2

6 Blanche, Dean
Farrugia, Mark
Smith, Paul
Sirote, Chris
St George
St George
St George
Sydney Northern Beaches
01:31.04 3

3 James, Gavin
Dawe, Nicholas
Thompson, Mitchel
Buckton, Alex
Manly-Warringah
Manly-Warringah
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
01:34.41 4

2 Bonney, Damon
MacDonald, Ross
Gargiulo, Peter
Rixon, Mark
Mercantile
Mercantile
Mercantile
Manly-Warringah
01:34.52 5

4 Stewart, Murray
Bird, Stephen
Baker, Michael
Phillips, Jesse
Manly-Warringah
Western Australia
Bayswater
Bayswater
SCR

Printed 17 March 2008 22:48 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 11:05
Race #261, Event #181: WK4 500 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Oldenhof, Lisa
Fogarty, Lyndsie
Davis, Hannah
Meek, Chantal
Canning River
Indooroopilly
Holdfast Bay
Manly-Warringah
01:35.09 1

6 Simper, Rachel
Harvey, Paula
Nossiter, Yanda
Oates-Wilding, Shelley
Gold Coast
Manly-Warringah
Manly-Warringah
Manly-Warringah
01:35.60 2

4 Wood, Andrea
Haymes, Anna
Brigden-Jones, Jo
Nicholls, Alana
Gold Coast
Holdfast Bay
Sydney Northern Beaches
Bayswater
01:36.45 3

2 Richards, Connie
Carrington, Lisa
Szabo, Agnes
Cairns, Anne
New Zealand
New Zealand
New Zealand
New Zealand
01:41.73 4

7 Jenkins, Kristina
McGrath, Kate
Wood, Samantha
Keelan, Rebecca
Manly-Warringah
Manly-Warringah
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
01:54.69 5

3 Wallace, Bernadette
Belcher, Lani
Dehey, Sarah
Boerema, Mieke
Currumbin Creek
Indooroopilly
Holdfast Bay
Onkaparinga
SCR

8 Hurley, Gabrielle
Newman, Dallas
Harper-Horak, Lorraine
O'Connell-Brechin, Sarah
Burley Griffin
Cronulla-Sutherland
Cronulla-Sutherland
Windsor CC
SCR

Printed 17 March 2008 22:48 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 11:10
Race #261.1, Event #160: WK2 500 18 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

6 Smith, Lauren
Peters, Amy
Illawarra
Mitta Mitta
01:52.07 1

3 Gowan, Danielle
Haymes, Phoebe
Cronulla-Sutherland
Holdfast Bay
01:57.94 2

5 Tiley, Samantha
Schorer, Melanie
Indooroopilly
Bayswater
01:58.52 3

2 Harding, Lisa
Priddis, Jessica
Bayswater
Bayswater
01:59.73 4 1

4 Chipperfield, Chelsea
Higgins, Stacey
Onkaparinga
Sunshine Coast
02:04.44 5

8 Martin, Jaymee-Lee
Brereton, Rebecca
Ascot
Ascot
02:04.78 6

7 Kenny, Claire
Heidke, Gina
Currumbin Creek
Lourdes
02:07.81 7

9 Hoy, Emme
Rowe, Georgie
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:08.12 8

1 Bryant, Alison
Hogan, Jessica
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:14.13 9

Printed 17 March 2008 22:48 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 12:45
Race #262, Event #35: C4 200 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Marinov, Martin
Beaver, Michael
Haas, Alex
Mulherin, Sam
Gold Coast
Indooroopilly
Indooroopilly
Indooroopilly
00:46.18 1

4 Fuller, Lewis
Duggin, Guy
French, Roger
Corena, Michael
Gold Coast
West Lakes
West Lakes
West Lakes
00:46.52 2

5 Richards, Nicholas
Wapple, Jake
Donaghey, Jake
Szekszardi, Ferenc
Fairfield
Indooroopilly
Indooroopilly
St George
00:47.98 3

Printed 17 March 2008 22:48 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 12:48
Race #263, Event #117: K4 200 35 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Burrows, John
Barry, Robert
David, Gary
Lee, Darren
Illawarra
Illawarra
Illawarra
Illawarra
00:38.57 1

3 Cooper, Michael
Gallard, Michael
Rypp, George
Brehin, Marc
Holdfast Bay
Onkaparinga
West Lakes
Encounter
00:39.90 2

5 Harris, Michael
Dews, Geoff
Sirote, Jerome
Krasny, Milan
Cronulla-Sutherland
Sunshine Coast
Sydney Northern Beaches
L.S.BRNO (CZ)
00:45.03 3

6 Hurley, Gabrielle
Banks, Jeff
Newman, Dallas
Harper-Horak, Lorraine
Burley Griffin
Illawarra
Cronulla-Sutherland
Cronulla-Sutherland
00:47.37 4

Printed 17 March 2008 22:48 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 12:51
Race #264, Event #85: K2 200 14 (Plan A) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

2 Stafford-Smith, Mac
Giraud, Stephen
Indooroopilly
Indooroopilly
00:48.40 1

4 Humphreys, John-Thomas
Maher, Malachy
Indooroopilly
Indooroopilly
00:53.10 2

6 Graham, Alexander
McLean, Ben
Ascot
Sydney Northern Beaches
00:56.25 3

3 Marshall, Benjamin
Bryant, Jack-Henry
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
01:02.23 4

7 Clark, Hayden
Wallace, Liam
Currumbin Creek
Indooroopilly
01:06.94 5

6 Metcalfe, Simon Sydney Northern Beaches

Printed 17 March 2008 22:48 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 12:54
Race #265, Event #85: K2 200 14 (Plan A) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 Clark, Jordan
Ross, Daniel
Currumbin Creek
Currumbin Creek
00:46.91 1

2 McKeen, Dane
Donkin, Drue
Illawarra
Sydney Northern Beaches
00:50.22 2

5 Metcalfe, Simon
Hoy, Angus
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
00:56.25 3

4 Herd, Duncan
Maher, Declan
Indooroopilly
Indooroopilly
00:55.18 4

5 McLean, Ben Sydney Northern Beaches 00:56.25

6 Ryce, Patrick
Ryce, Thomas
Manly-Warringah
Manly-Warringah
SCR

7 DeDai, Sean-Charles
Salagaras, Nicholas
Christian Brothers College
Christian Brothers College
DNF

Printed 17 March 2008 22:49 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 12:57
Race #266, Event #128: WK1 200 14 (Plan A) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 Howcroft, Coco Kawana Waters 00:54.09 1

6 Sullivan, Ann-Sophie Kawana Waters 00:54.57 2

4 Degnian, Rebecca Lourdes 00:54.93 3

5 Murray, Celeste Currumbin Creek 00:56.35 4

2 Tobitt, Gabriella Currumbin Creek 00:56.56 5

7 Bulmer, Josephine West Lakes 01:04.79 6

Printed 17 March 2008 22:49 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:00
Race #267, Event #128: WK1 200 14 (Plan A) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Baque, Carly Indooroopilly 00:57.93 1

3 Phillips, Tayla Canning River 00:58.52 2

7 Schubert, Elise Manly-Warringah 00:59.75 3

4 Petho, Cassandra West Lakes 01:04.94 4

5 Jeston, Brittany Manly-Warringah 01:07.25 5

Printed 17 March 2008 22:49 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:03
Race #268, Event #118: K4 200 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Needham, Justin
Gallard, Ben
Goble, Matthew
Phillips, Jesse
Holdfast Bay
Onkaparinga
West Lakes
Bayswater
00:32.78 1

4 French, Rhys
Alston, Chad
Bird, Stephen
Baker, Michael
Holdfast Bay
Holdfast Bay
Western Australia
Bayswater
00:33.04 2

3 Boon, Haydn
Daley, Damien
Hoschke, Nigel
Scarpa, Daniele
Manly-Warringah
Manly-Warringah
Manly-Warringah
Italy
00:34.15 3

7 Bonney, Damon
Gargiulo, Peter
Rixon, Mark
Sirote, Chris
Mercantile
Mercantile
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
00:34.50 4

6 James, Gavin
Dawe, Nicholas
Thompson, Mitchel
Buckton, Alex
Manly-Warringah
Manly-Warringah
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
00:35.79 5

Printed 17 March 2008 22:49 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:06
Race #269, Event #175: WK4 200 16 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

2 Prior, Maddison
Polson, Danielle
Thomson, Emma
Ferguson, Kate
Illawarra
Cronulla-Sutherland
Cronulla-Sutherland
Holdfast Bay
00:43.15 1

4 Francis, Remi
Ethell, Heleena
Beaver, Jacqueline
Burton-Hockam, Rhyann
Currumbin Creek
Currumbin Creek
Indooroopilly
Sunshine Coast
00:43.71 2

7 Bryant, Alison
Hoy, Emme
Sizeland, Jodie
Rowe, Georgie
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
00:46.90 3

3 Kidd, Fiona
Simionato, Chelsey
Vitucci, Ella
O'Brien, Emily
Holdfast Bay
Onkaparinga
West Lakes
West Lakes
00:47.14 4

5 Brereton, Rebecca
Hill, Georgia
Lamb, Kaitlin
Herrera, Nicole
Ascot
Manly-Warringah
Sherbrooke-Knox
Bayswater
00:50.11 5

6 Le Lievre, Perri
POOL, C
POOL, B
POOL, A
Sherbrooke-Knox
POOL
POOL
POOL
SCR

Printed 17 March 2008 22:49 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:09
Race #270, Event #132: WK1 200 (Plan B) Final 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

2 Oldenhof, Lisa Canning River 00:43.23 1

5 Rankin, Amanda Gold Coast 00:44.56 2

3 Dehey, Sarah Holdfast Bay 00:46.50 3

7 Wallace, Bernadette Currumbin Creek 00:46.71 4

6 Wood, Samantha Manly-Warringah 00:49.49 5

4 Rose, Megan Cobram-Barooga 00:50.34 6

9 Keelan, Rebecca Sydney Northern Beaches 00:53.43 7

8 Maunder, Julia Great Britain 00:58.15 8

1 Whatley, Jo-Anne Gold Coast DNS

Printed 17 March 2008 22:49 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:12
Race #271, Event #132: WK1 200 (Plan B) Final 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Nicholls, Alana Bayswater 00:41.95 1

5 Davis, Hannah Holdfast Bay 00:42.21 2

2 Taylor, Erin New Zealand 00:43.03 3

7 Brigden-Jones, Jo Sydney Northern Beaches 00:43.07 4

8 Haymes, Anna Holdfast Bay 00:43.86 5

6 Carrington, Lisa New Zealand 00:43.99 6

3 Cairns, Anne New Zealand 00:44.31 7

1 Boerema, Mieke Onkaparinga 00:44.73 8

9 Mitchell, Allison Mercantile 00:48.45 9

Printed 17 March 2008 22:50 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:15
Race #272, Event #127: K1 200 12 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Graham, Alexander Ascot 00:58.41 1

5 Wallace, Liam Indooroopilly 01:06.29 2

6 Ryce, Patrick Manly-Warringah 01:09.65 3

3 Ryce, Thomas Manly-Warringah 01:10.39 4

7 Pepper, Mitchell Cronulla-Sutherland 01:12.17 5

8 Clark, Hayden Currumbin Creek 01:12.34 6

2 Robinson, Grace Cobram-Barooga 01:16.98 7

Printed 17 March 2008 22:50 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:18
Race #273, Event #131: WK1 200 45 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Hurley, Gabrielle Burley Griffin 00:56.44 1

4 Harper-Horak, Lorraine Cronulla-Sutherland 00:58.33 2

5 Newman, Dallas Cronulla-Sutherland 01:05.07 3

7 Chellew, Dianne No Team SCR

Printed 17 March 2008 22:50 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:21
Race #274, Event #89: K2 200 45 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 Burrows, John
David, Gary
Illawarra
Illawarra
00:40.30 1

5 Barry, Robert
Pepper, Matt
Illawarra
Cronulla-Sutherland
00:41.64 2

6 Gallard, Michael
Brehin, Marc
Onkaparinga
Encounter
00:43.13 3

4 Hodge, Bob
Banks, Jeff
Illawarra
Illawarra
00:47.78 4

2 Sirote, Jerome
Hoy, David
Sydney Northern Beaches
No Team
00:50.55 5

3 Harris, Michael
Dews, Geoff
Cronulla-Sutherland
Sunshine Coast
00:51.27 6

1 Hurley, Gabrielle
Cooper, Michael
Burley Griffin
Holdfast Bay
SCR

Printed 17 March 2008 22:50 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:24
Race #275, Event #23: C2 200 14 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Wapple, Jake
Haas, Alex
Indooroopilly
Indooroopilly
01:07.42 1

4 Mulherin, Sam
Donaghey, Jake
Indooroopilly
Indooroopilly
01:07.50 2

5 DeDai, Sean-Charles
Salagaras, Nicholas
Christian Brothers College
Christian Brothers College
01:47.93 3

Printed 17 March 2008 22:50 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:27
Race #276, Event #6: C1 200 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Marinov, Martin Gold Coast 00:43.94 1

7 Szekszardi, Ferenc St George 00:46.16 2

2 Beaver, Michael Indooroopilly 00:49.22 3

5 Fuller, Lewis Gold Coast 00:50.50 4

4 Duggin, Guy West Lakes 00:52.91 5

8 French, Roger West Lakes 00:59.84 6

9 Corena, Michael West Lakes 00:59.88 7

1 Domokos, Istvan St George DNS

3 Lachmann, Torsten Penrith Valley DNS

Printed 17 March 2008 22:50 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:30
Race #277, Event #43: K1 200 18 (Plan B) Final 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Rovira, Alexander Ascot 00:41.63 1

3 Murphy, Aaron Tasmania CC 00:41.76 2

9 Campbell, Angus Fairfield 00:42.44 3

5 Haniford, Luke West Lakes 00:42.54 4

4 Henderson, Tyler Currumbin Creek 00:42.75 5

8 Boon, Joshua Manly-Warringah 00:43.52 6

1 Dyason, Nicholas Wynnum Redlands 00:43.70 7

2 Morgan, Dion Sunshine Coast 00:43.74 8

7 Millard, Nathan Ascot 00:44.01 9

Printed 17 March 2008 22:51 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:33
Race #278, Event #43: K1 200 18 (Plan B) Final 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

5 Boon, Haydn Manly-Warringah 00:39.28 1

4 Gallard, Ben Onkaparinga 00:39.29 2

3 Rypp, Glenn West Lakes 00:40.42 3

7 Arvier, Matthew Indooroopilly 00:40.87 4

8 Rice, Brendan Bayswater 00:40.96 5 1

2 Ray, Michael Canning River 00:42.01 6

6 Fletcher, Laurence West Lakes 00:42.14 7

1 Yates, Joshua Currumbin Creek 00:42.15 8

9 Alger, Eric Patterson Lakes 00:43.08 9

Printed 17 March 2008 22:51 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:36
Race #279, Event #85: K2 200 14 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Stafford-Smith, Mac
Giraud, Stephen
Indooroopilly
Indooroopilly
00:44.47 1

5 Clark, Jordan
Ross, Daniel
Currumbin Creek
Currumbin Creek
00:46.22 2

3 McKeen, Dane
Donkin, Drue
Illawarra
Sydney Northern Beaches
00:50.07 3

6 Humphreys, John-Thomas
Maher, Malachy
Indooroopilly
Indooroopilly
00:50.11 4

7 Metcalfe, Simon
Hoy, Angus
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
00:52.34 5

2 Graham, Alexander
McLean, Ben
Ascot
Sydney Northern Beaches
00:54.69 6

1 Herd, Duncan
Maher, Declan
Indooroopilly
Indooroopilly
01:00.38 7

8 Marshall, Benjamin
Bryant, Jack-Henry
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
01:03.00 8

9 Clark, Hayden
Wallace, Liam
Currumbin Creek
Indooroopilly
01:05.88 9

Printed 17 March 2008 22:51 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:39
Race #280, Event #176: WK4 200 18 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Tiley, Samantha
Harding, Lisa
Schorer, Melanie
Priddis, Jessica
Indooroopilly
Bayswater
Bayswater
Bayswater
00:42.49 1

2 Prior, Maddison
Polson, Danielle
Gowan, Danielle
Thomson, Emma
Illawarra
Cronulla-Sutherland
Cronulla-Sutherland
Cronulla-Sutherland
00:44.81 2

6 Martin, Jaymee-Lee
Kenny, Claire
Higgins, Stacey
Heidke, Gina
Ascot
Currumbin Creek
Sunshine Coast
Lourdes
00:45.04 3

3 Haymes, Phoebe
Ferguson, Kate
Kidd, Fiona
Chipperfield, Chelsea
Holdfast Bay
Holdfast Bay
Holdfast Bay
Onkaparinga
SCR

4 Peters, Amy
Marshall, Samantha
POOL, B
POOL, A
Mitta Mitta
Manly-Warringah
POOL
POOL
SCR

7 Bryant, Alison
Hogan, Jessica
Hoy, Emme
Rowe, Georgie
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
SCR

Printed 17 March 2008 22:51 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:42
Race #281, Event #129: WK1 200 16 (Plan B) Final 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Rowe, Georgie Sydney Northern Beaches 00:53.52 1

3 Herrera, Nicole Bayswater 00:55.32 2

6 Bryant, Alison Sydney Northern Beaches 00:55.35 3

4 Hoy, Emme Sydney Northern Beaches 00:55.65 4

7 O'Brien, Emily West Lakes 00:56.88 5

1 Simionato, Chelsey Onkaparinga 00:57.89 6

8 Vitucci, Ella West Lakes 00:58.29 7

9 Hill, Georgia Manly-Warringah 00:58.50 8

2 Phillips, Tayla Canning River DNS

Printed 17 March 2008 22:51 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:45
Race #282, Event #129: WK1 200 16 (Plan B) Final 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Ferguson, Kate Holdfast Bay 00:49.78 1

4 Polson, Danielle Cronulla-Sutherland 00:50.10 2

5 Kidd, Fiona Holdfast Bay 00:50.27 3

7 Francis, Remi Currumbin Creek 00:51.00 4

3 Thomson, Emma Cronulla-Sutherland 00:52.13 5

2 Burton-Hockam, Rhyann Sunshine Coast 00:52.21 6

8 Ethell, Heleena Currumbin Creek 00:52.32 7

1 Brereton, Rebecca Ascot 00:54.62 8

9 Howcroft, Coco Kawana Waters 00:55.41 9

Printed 17 March 2008 22:51 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:51
Race #284, Event #128: WK1 200 14 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

4 Howcroft, Coco Kawana Waters 00:52.97 1

2 Degnian, Rebecca Lourdes 00:53.76 2 1

9 Tobitt, Gabriella Currumbin Creek 00:54.27 3

8 Murray, Celeste Currumbin Creek 00:54.48 4

6 Sullivan, Ann-Sophie Kawana Waters 00:55.00 5

5 Baque, Carly Indooroopilly 00:56.20 6

7 Schubert, Elise Manly-Warringah 00:58.27 7

1 Petho, Cassandra West Lakes 01:03.92 8

3 Phillips, Tayla Canning River DQ DQ

Printed 17 March 2008 22:51 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:54
Race #285, Event #157: WK2 200 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

5 Oldenhof, Lisa
Meek, Chantal
Canning River
Manly-Warringah
00:39.71 1

4 Simper, Rachel
Nicholls, Alana
Gold Coast
Bayswater
00:40.14 2

2 Richards, Connie
Cairns, Anne
New Zealand
New Zealand
00:41.79 3

7 Carrington, Lisa
Szabo, Agnes
New Zealand
New Zealand
00:41.83 4

6 Wallace, Bernadette
Belcher, Lani
Currumbin Creek
Indooroopilly
00:43.77 5

8 Rose, Megan
Peters, Amy
Cobram-Barooga
Mitta Mitta
00:44.49 6

1 Wood, Samantha
Keelan, Rebecca
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
00:51.08 7

9 Maunder, Antonia
Maunder, Julia
Great Britain
Great Britain
00:56.17 8 1

3 Dehey, Sarah
Boerema, Mieke
Holdfast Bay
Onkaparinga
DNF DNF

Printed 17 March 2008 22:52 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 13:57
Race #286, Event #44: K1 200 23 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

5 Urquhart, Matthew Indooroopilly 00:38.55 1

3 Alston, Chad Holdfast Bay 00:39.14 2

6 Buckton, Alex Sydney Northern Beaches 00:39.34 3

4 Thomson, Dale Onkaparinga 00:40.51 4

7 Sirote, Chris Sydney Northern Beaches 00:40.81 5

2 Herrera, Thomas Bayswater 00:40.91 6 1

8 Robertson, Angus Illawarra 00:41.09 7

9 Kowarzik, Mitch Sherbrooke-Knox 00:41.46 8

1 Thompson, Mitchel Manly-Warringah 00:41.86 9

Printed 17 March 2008 22:52 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 14:00
Race #287, Event #45: K1 200 35 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Lee, Darren Illawarra 00:43.73 1

5 Burrows, John Illawarra 00:44.56 2

3 Fullarton, Rick Indooroopilly 00:45.20 3

6 Gallagher, Peter Illawarra 00:45.46 4

Printed 17 March 2008 22:52 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 14:30
Race #288, Event #25: C2 200 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Fuller, Lewis
Marinov, Martin
Gold Coast
Gold Coast
00:42.90 1

4 Richards, Nicholas
French, Roger
Fairfield
West Lakes
00:50.38 2

5 Duggin, Guy
Corena, Michael
West Lakes
West Lakes
00:51.39 3

3 Beaver, Michael
Lachmann, Torsten
Indooroopilly
Penrith Valley
DQ

7 Szekszardi, Ferenc
POOL, A
St George
POOL
SCR

Printed 17 March 2008 22:52 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 14:33
Race #289, Event #41: K1 200 14 (Plan A) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

1 Ross, Daniel Currumbin Creek 00:45.26 1

6 Stafford-Smith, Mac Indooroopilly 00:51.47 2

8 Maher, Malachy Indooroopilly 00:52.65 3

2 Humphreys, John-Thomas Indooroopilly 00:54.09 4

5 Hoy, Angus Sydney Northern Beaches 00:55.88 5

9 DeDai, Sean-Charles Christian Brothers College 00:57.54 6

3 Salagaras, Nicholas Christian Brothers College 00:59.18 7

4 McLean, Ben Sydney Northern Beaches 00:59.79 8

10 Dews, Lincoln Kawana Waters 01:01.91 9

7 Clark, Jordan Currumbin Creek DNF

Printed 17 March 2008 22:52 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 14:36
Race #290, Event #41: K1 200 14 (Plan A) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 Giraud, Stephen Indooroopilly 00:46.77 1

7 McKeen, Dane Illawarra 00:49.89 2

8 Metcalfe, Simon Sydney Northern Beaches 00:56.59 3

6 Maher, Declan Indooroopilly 00:56.65 4

4 Rios, Andrew Guam 00:57.58 5

1 Marshall, Benjamin Manly-Warringah 01:00.69 6

9 Donkin, Drue Sydney Northern Beaches 01:01.24 7

2 Herd, Duncan Indooroopilly 01:01.95 8

5 Bryant, Jack-Henry Sydney Northern Beaches 01:10.50 9

Printed 17 March 2008 22:52 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 14:39
Race #291, Event #155: WK2 200 16 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Beaver, Jacqueline
Burton-Hockam, Rhyann
Indooroopilly
Sunshine Coast
00:45.49 1

4 Ferguson, Kate
Kidd, Fiona
Holdfast Bay
Holdfast Bay
00:46.09 2

2 Polson, Danielle
Thomson, Emma
Cronulla-Sutherland
Cronulla-Sutherland
00:47.39 3

5 Francis, Remi
Ethell, Heleena
Currumbin Creek
Currumbin Creek
00:47.47 4

7 Hoy, Emme
Rowe, Georgie
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
00:49.31 5

3 Brereton, Rebecca
Herrera, Nicole
Ascot
Bayswater
00:49.46 6

8 Bryant, Alison
Sizeland, Jodie
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
00:50.97 7

9 Simionato, Chelsey
Vitucci, Ella
Onkaparinga
West Lakes
00:52.75 8

1 Hill, Georgia
O'Brien, Emily
Manly-Warringah
West Lakes
00:55.57 9

Printed 17 March 2008 22:53 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 14:42
Race #292, Event #91: K2 200 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

5 Bird, Stephen
Phillips, Jesse
Western Australia
Bayswater
00:35.15 1

1 Scott, James
Williams, Rudolph
New Zealand
Samoa
00:36.11 2

9 Vujanic, Sasa
Daley, Damien
Cronulla-Sutherland
Manly-Warringah
00:36.64 3

3 Gargiulo, Peter
Kowarzik, Mitch
Mercantile
Sherbrooke-Knox
00:36.79 4

7 Bonney, Damon
MacDonald, Ross
Mercantile
Mercantile
00:37.29 5

4 Dawe, Nicholas
Thompson, Mitchel
Manly-Warringah
Manly-Warringah
00:37.59 6

6 James, Gavin
Buckton, Alex
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
00:38.96 7

2 Rixon, Mark
Sirote, Chris
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
00:41.00 8

8 Lacap, John
Pangelinan, Sean
Guam
Guam
00:50.32 9 1

Printed 17 March 2008 22:53 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 14:45
Race #293, Event #115: K4 200 16 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

1 Griffiths, Ben
Smith, Scott
Wilson, Shaun
Dunbar, Wayne
Illawarra
Illawarra
Cronulla-Sutherland
Manly-Warringah
00:37.64 1

5 Davis, Henri
Laub, Adrian
Petho, Jeremy
Bulmer, Nicholas
Christian Brothers College
Christian Brothers College
West Lakes
West Lakes
00:39.21 2

4 Doak-Smith, Joss
Thompson, Liam
Wroe, Nicholas
Berry, Samuel
Ascot
Canning River
Canning River
Bayswater
00:40.03 3

3 Carter, Johnathon
Runic, Michael
Rogers, Conor
Dodd, Travis
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
00:41.10 4

2 Elliott, Ryan
Pople, Daniel
Kelly, Sam
Laws, Henry
Canning River
Onkaparinga
West Lakes
West Lakes
00:41.58 5

6 Vinks, Luke
Brannigan, Michael
Gold, Alex
Hoy, Angus
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
00:45.73 6

7 Kidd, James
POOL, C
POOL, B
POOL, A
Holdfast Bay
POOL
POOL
POOL
SCR

8 Tom, Samuel
Gardner, Neil
Pearson, Joel
Norton, Tom
Currumbin Creek
Kawana Waters
Kawana Waters
Tasmania CC
DNS

Printed 17 March 2008 22:53 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 14:48
Race #294, Event #130: WK1 200 18 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

4 Smith, Lauren Illawarra 00:45.60 1

5 Peters, Amy Mitta Mitta 00:46.21 2

6 Beaver, Jacqueline Indooroopilly 00:46.86 3

2 Tiley, Samantha Indooroopilly 00:47.49 4

8 Haymes, Phoebe Holdfast Bay 00:48.54 5

9 Harding, Lisa Bayswater 00:48.59 6 1

3 Higgins, Stacey Sunshine Coast 00:49.65 7

7 Schorer, Melanie Bayswater 00:50.04 8 2

1 Heidke, Gina Lourdes 00:51.53 9 3

Printed 17 March 2008 22:53 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 14:51
Race #295, Event #48: K1 200 50 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

5 Rypp, George West Lakes 00:43.71 1

4 David, Gary Illawarra 00:43.87 2

7 Krasny, Milan L.S.BRNO (CZ) 00:47.32 3 1

6 Harris, Michael Cronulla-Sutherland 00:51.91 4

Printed 17 March 2008 22:53 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 14:54
Race #296, Event #49: K1 200 55 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Pawlow, John Manly-Warringah 00:51.15 1

8 Hodge, Bob Illawarra 00:51.92 2

6 Banks, Jeff Illawarra 00:51.95 3

3 Jeston, John Manly-Warringah 00:52.12 4

7 Burrell, Doug Manly-Warringah 00:53.29 5

5 Dews, Geoff Sunshine Coast 00:53.92 6

2 Krasny, Milan L.S.BRNO (CZ) SCR

Printed 17 March 2008 22:53 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 14:57
Race #297, Event #116: K4 200 18 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Gallard, Ben
Fletcher, Laurence
Rypp, Glenn
Haniford, Luke
Onkaparinga
West Lakes
West Lakes
West Lakes
00:35.10 1

4 Rovira, Alexander
Ray, Michael
Brewer, Todd
Rice, Brendan
Ascot
Canning River
Bayswater
Bayswater
00:35.75 2

6 Yates, Joshua
Bendeich, Joe
Henderson, Tyler
Arvier, Matthew
Currumbin Creek
Currumbin Creek
Currumbin Creek
Indooroopilly
00:37.04 3

8 Campbell, Angus
Alger, Eric
Cox, Jonathon
Burke, Michael
Fairfield
Patterson Lakes
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
00:38.89 4

7 Mainstone, Tomas
Millard, Nathan
Norton, Tom
Murphy, Aaron
Ascot
Ascot
Tasmania CC
Tasmania CC
00:39.23 5

3 Morgan, Dion
Osling, Eden
Rowe, Jason
Dyason, Nicholas
Sunshine Coast
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Wynnum Redlands
00:42.56 6

Printed 17 March 2008 22:54 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 15:00
Race #298, Event #154: WK2 200 14 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Baque, Carly
Howcroft, Coco
Indooroopilly
Kawana Waters
00:50.33 1

7 Tobitt, Gabriella
Degnian, Rebecca
Currumbin Creek
Lourdes
00:50.47 2

6 Murray, Celeste
Sullivan, Ann-Sophie
Currumbin Creek
Kawana Waters
00:57.31 3

3 Bulmer, Josephine
Petho, Cassandra
West Lakes
West Lakes
01:00.49 4

4 Phillips, Tayla
Jeston, Brittany
Canning River
Manly-Warringah
SCR

Printed 17 March 2008 22:54 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 15:03
Race #299, Event #1: C1 200 14 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Haas, Alex Indooroopilly 01:03.11 1

7 Donaghey, Jake Indooroopilly 01:03.59 2

3 Mulherin, Sam Indooroopilly 01:06.28 3

4 Wapple, Jake Indooroopilly 01:10.07 4

6 Salagaras, Nicholas Christian Brothers College 02:08.03 5

Printed 17 March 2008 22:54 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 15:06
Race #300, Event #41: K1 200 14 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Ross, Daniel Currumbin Creek 00:43.95 1

5 Giraud, Stephen Indooroopilly 00:44.70 2

6 Stafford-Smith, Mac Indooroopilly 00:47.36 3

2 Maher, Malachy Indooroopilly 00:49.98 4

3 McKeen, Dane Illawarra 00:50.32 5

9 Hoy, Angus Sydney Northern Beaches 00:53.92 6

8 Humphreys, John-Thomas Indooroopilly 00:53.98 7

1 Maher, Declan Indooroopilly 00:55.42 8

7 Metcalfe, Simon Sydney Northern Beaches 00:55.56 9

Printed 17 March 2008 22:54 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 15:09
Race #301, Event #47: K1 200 45 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

9 Pepper, Matt Cronulla-Sutherland 00:42.72 1

6 Burrows, John Illawarra 00:44.21 2

5 Bendeich, Graham Currumbin Creek 00:44.47 3

4 Barry, Robert Illawarra 00:44.59 4

3 Coulter, Mark Windsor CC 00:46.37 5 1

8 Hoy, David No Team 00:49.81 6 2

2 Sirote, Jerome Sydney Northern Beaches 00:56.35 7

1 Boer, Pieter Manly-Warringah SCR SCR

7 Brehin, Marc Encounter DNF DNF

Printed 17 March 2008 22:54 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 15:12
Race #302, Event #42: K1 200 16 (Plan C) Final 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 Laub, Adrian Christian Brothers College 00:43.85 1

4 Wetherbee, Bryce Wagga Bidgee 00:44.31 2

5 Tom, Samuel Currumbin Creek 00:45.47 3

8 Thompson, Liam Canning River 00:45.57 4

2 Norton, Tom Tasmania CC 00:45.61 5

6 Carter, Johnathon Sherbrooke-Knox 00:46.50 6

3 Dodd, Travis Sherbrooke-Knox 00:46.56 7

9 Gold, Alex Sydney Northern Beaches 00:46.80 8

1 Runic, Michael Sherbrooke-Knox 00:48.28 9

Printed 17 March 2008 22:54 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 15:15
Race #303, Event #42: K1 200 16 (Plan C) Final 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Dunbar, Wayne Manly-Warringah 00:41.27 1

2 Griffiths, Ben Illawarra 00:41.64 2

7 Herd, James Indooroopilly 00:41.71 3

6 Petho, Jeremy West Lakes 00:41.82 4

5 Wilson, Shaun Cronulla-Sutherland 00:43.59 5

8 Doak-Smith, Joss Ascot 00:43.93 6

3 Davis, Henri Christian Brothers College 00:44.23 7

9 Laws, Henry West Lakes 00:44.34 8

1 Bulmer, Nicholas West Lakes 00:46.23 9

Printed 17 March 2008 22:54 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 15:18
Race #304, Event #3: C1 200 18 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 Duggin, Guy West Lakes 00:53.00 1

5 Wallace, Matthew Indooroopilly 00:56.72 2

4 Corena, Michael West Lakes 01:02.10 3

6 Salagaras, Nicholas Christian Brothers College SCR

Printed 17 March 2008 22:55 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 15:21
Race #305, Event #87: K2 200 18 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Gallard, Ben
Fletcher, Laurence
Onkaparinga
West Lakes
00:37.45 1

5 Rypp, Glenn
Haniford, Luke
West Lakes
West Lakes
00:37.86 2

6 Henderson, Tyler
Arvier, Matthew
Currumbin Creek
Indooroopilly
00:39.02 3

8 Campbell, Angus
Alger, Eric
Fairfield
Patterson Lakes
00:39.23 4

7 Rovira, Alexander
Brewer, Todd
Ascot
Bayswater
00:40.46 5

3 Mainstone, Tomas
Millard, Nathan
Ascot
Ascot
00:40.66 6

1 Duggin, Matt
Boerema, Tomas
West Lakes
West Lakes
00:40.72 7

2 Ray, Michael
Rice, Brendan
Canning River
Bayswater
00:41.68 8

9 Morgan, Dion
Dyason, Nicholas
Sunshine Coast
Wynnum Redlands
00:41.70 9

Printed 17 March 2008 22:55 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 15:24
Race #306, Event #156: WK2 200 18 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

4 Smith, Lauren
Peters, Amy
Illawarra
Mitta Mitta
00:43.11 1

3 Gowan, Danielle
Haymes, Phoebe
Cronulla-Sutherland
Holdfast Bay
00:44.77 2

5 Tiley, Samantha
Schorer, Melanie
Indooroopilly
Bayswater
00:44.82 3

2 Harding, Lisa
Priddis, Jessica
Bayswater
Bayswater
00:46.43 4 1

1 Martin, Jaymee-Lee
Brereton, Rebecca
Ascot
Ascot
00:48.79 5

6 Chipperfield, Chelsea
Higgins, Stacey
Onkaparinga
Sunshine Coast
00:49.54 6

8 Hogan, Jessica
Hoy, Emme
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
00:51.06 7

7 Kenny, Claire
Heidke, Gina
Currumbin Creek
Lourdes
SCR SCR

Printed 17 March 2008 22:55 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 15:27
Race #307, Event #177: WK4 200 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Rankin, Amanda
Wood, Andrea
Haymes, Anna
Brigden-Jones, Jo
Gold Coast
Gold Coast
Holdfast Bay
Sydney Northern Beaches
00:37.49 1

6 Simper, Rachel
Harvey, Paula
Nossiter, Yanda
Oates-Wilding, Shelley
Gold Coast
Manly-Warringah
Manly-Warringah
Manly-Warringah
00:38.02 2

7 Stone, Casey
Richards, Connie
Carrington, Lisa
Cairns, Anne
Mercantile
New Zealand
New Zealand
New Zealand
00:39.00 3

5 Oldenhof, Lisa
Fogarty, Lyndsie
Davis, Hannah
Meek, Chantal
Canning River
Indooroopilly
Holdfast Bay
Manly-Warringah
SCR

Printed 17 March 2008 22:55 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 15:30
Race #308, Event #86: K2 200 16 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Griffiths, Ben
Dunbar, Wayne
Illawarra
Manly-Warringah
00:40.43 1

5 Laub, Adrian
Petho, Jeremy
Christian Brothers College
West Lakes
00:41.44 2

6 Doak-Smith, Joss
Thompson, Liam
Ascot
Canning River
00:42.15 3

3 Davis, Henri
Bulmer, Nicholas
Christian Brothers College
West Lakes
00:42.92 4

7 Pople, Daniel
Laws, Henry
Onkaparinga
West Lakes
00:43.33 5

1 Tom, Samuel
Norton, Tom
Currumbin Creek
Tasmania CC
00:45.75 6

8 Carter, Johnathon
Rogers, Conor
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
00:48.34 7

2 Kelly, Sam
Berry, Samuel
West Lakes
Bayswater
00:48.82 8

9 Runic, Michael
Dodd, Travis
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
DNF

Printed 17 March 2008 22:55 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 15:33
Race #309, Event #4: C1 200 35 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Richards, Nicholas Fairfield 00:59.00 1

4 French, Roger West Lakes 01:00.47 2

6 Cooper, Michael Holdfast Bay 01:06.08 3

Printed 17 March 2008 22:55 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 15:36
Race #310, Event #174: WK4 200 14 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Bulmer, Josephine
Petho, Cassandra
POOL, A
West Lakes
West Lakes
POOL

5 Tobitt, Gabriella
Baque, Carly
Howcroft, Coco
Degnian, Rebecca
Currumbin Creek
Indooroopilly
Kawana Waters
Lourdes

6 Murray, Celeste
Phillips, Tayla
Sullivan, Ann-Sophie
Jeston, Brittany
Schubert, Elise
Currumbin Creek
Canning River
Kawana Waters
Manly-Warringah
Manly-Warringah

Printed 17 March 2008 22:56 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 15:39
Race #311, Event #114: K4 200 14 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 McKeen, Dane
Graham, Alexander
Marshall, Benjamin
Bryant, Jack-Henry
Illawarra
Ascot
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
00:50.24 1

6 DeDai, Sean-Charles
Salagaras, Nicholas
Bulmer, Josephine
Petho, Cassandra
Christian Brothers College
Christian Brothers College
West Lakes
West Lakes
00:50.24 2

4 Metcalfe, Simon
Donkin, Drue
Hoy, Angus
McLean, Ben
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
DNS

Printed 17 March 2008 22:56 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 15:42
Race #312, Event #50: K1 200 (Plan C) Final 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

2 Teear, Fred New Zealand 00:38.91 1

5 Fouhy, Ben New Zealand 00:39.11 2

6 Gargiulo, Peter Mercantile 00:39.46 3

9 Buckton, Alex Sydney Northern Beaches 00:39.91 4

4 Dawe, Nicholas Manly-Warringah 00:39.96 5

3 Scott, James New Zealand 00:40.19 6

8 Kowarzik, Mitch Sherbrooke-Knox 00:42.30 7

7 Sirote, Chris Sydney Northern Beaches 00:43.67 8

1 Thompson, Mitchel Manly-Warringah 00:46.52 9

Printed 17 March 2008 22:56 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 16 March 2008 15:45
Race #313, Event #50: K1 200 (Plan C) Final 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Goble, Matthew West Lakes 00:36.91 1

5 Ferguson, Steve New Zealand 00:37.16 2

7 Bird, Stephen Western Australia 00:38.53 3

8 Burbidge, Troy New Zealand 00:38.63 4

3 Urquhart, Matthew Indooroopilly 00:38.99 5

9 Bonney, Damon Mercantile 00:39.19 6

1 Walker, Mike New Zealand 00:39.79 7

2 Morrison, Luke Onkaparinga SCR

4 Alagich, Chris Holdfast Bay SCR