Printed 17 March 2008 23:03 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 08:30
Race #174, Event #16: C1 1000 35 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Richards, Nicholas Fairfield 05:01.28 1

5 French, Roger West Lakes 05:35.13 2

4 Cooper, Michael Holdfast Bay

Printed 17 March 2008 23:03 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 08:37
Race #175, Event #125: K4 1000 35 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Burrows, John
Barry, Robert
David, Gary
Lee, Darren
Illawarra
Illawarra
Illawarra
Illawarra
03:30.89 1

4 Cooper, Michael
Gallard, Michael
Rypp, George
Brehin, Marc
Holdfast Bay
Onkaparinga
West Lakes
Encounter
03:34.48 2

5 Banks, Jeff
Harris, Michael
Dews, Geoff
Krasny, Milan
Illawarra
Cronulla-Sutherland
Sunshine Coast
L.S.BRNO (CZ)
03:53.34 3

Printed 17 March 2008 23:03 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 08:44
Race #176, Event #167: WK2 1000 18 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

2 Smith, Lauren
Peters, Amy
Illawarra
Mitta Mitta
03:57.33 1

4 Tiley, Samantha
Schorer, Melanie
Indooroopilly
Bayswater
04:08.02 2

5 Gowan, Danielle
Haymes, Phoebe
Cronulla-Sutherland
Holdfast Bay
04:09.63 3

9 Harding, Lisa
Priddis, Jessica
Bayswater
Bayswater
04:10.93 4 1

6 Kenny, Claire
Heidke, Gina
Currumbin Creek
Lourdes
04:11.57 5

8 Hogan, Jessica
Rowe, Georgie
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
04:28.80 6

7 Chipperfield, Chelsea
Higgins, Stacey
Onkaparinga
Sunshine Coast
04:35.04 7

3 Martin, Jaymee-Lee
Marshall, Samantha
Ascot
Manly-Warringah
04:41.95 8

Printed 17 March 2008 23:03 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 08:51
Race #177, Event #102: K2 1000 18 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Rypp, Glenn
Haniford, Luke
West Lakes
West Lakes
03:29.71 1

6 Gallard, Ben
Fletcher, Laurence
Onkaparinga
West Lakes
03:35.03 2

5 Ray, Michael
Rice, Brendan
Canning River
Bayswater
03:35.69 3

8 Yates, Joshua
Bendeich, Joe
Currumbin Creek
Currumbin Creek
03:44.92 4

7 Campbell, Angus
Alger, Eric
Fairfield
Patterson Lakes
03:46.42 5

3 Duggin, Matt
Boerema, Tomas
West Lakes
West Lakes
03:46.89 6

2 Morgan, Dion
Dyason, Nicholas
Sunshine Coast
Wynnum Redlands
03:47.97 7

9 Rovira, Alexander
Brewer, Todd
Ascot
Bayswater
03:53.27 8

1 Mainstone, Tomas
Millard, Nathan
Ascot
Ascot
03:53.84 9

Printed 17 March 2008 23:03 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 09:05
Race #179, Event #107: K2 1000 (Plan B) Final 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 French, Rhys
Alston, Chad
Holdfast Bay
Holdfast Bay
03:25.48 1

4 Stewart, Murray
Baker, Michael
Manly-Warringah
Bayswater
03:25.82 2

5 Vujanic, Sasa
Scarpa, Daniele
Cronulla-Sutherland
Italy
03:25.84 3

7 Wilkinson, Dane
Blanche, Dean
Currumbin Creek
St George
03:28.22 4

6 Farrugia, Mark
Smith, Paul
St George
St George
03:28.99 5

1 Bonney, Damon
MacDonald, Ross
Mercantile
Mercantile
03:34.95 6

2 Dawe, Nicholas
Thompson, Mitchel
Manly-Warringah
Manly-Warringah
03:37.21 7

8 Scott, James
Williams, Rudolph
New Zealand
Samoa
03:38.21 8

9 James, Gavin
Buckton, Alex
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
03:39.07 9

Printed 17 March 2008 23:04 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 09:12
Race #180, Event #107: K2 1000 (Plan B) Final 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

6 Fouhy, Ben
Burbidge, Troy
New Zealand
New Zealand
03:16.89 1

3 Smith, David
Wallace, Ken
Illawarra
Currumbin Creek
03:17.13 2

5 Ferguson, Steve
Walker, Mike
New Zealand
New Zealand
03:17.46 3

4 Clear, Jacob
Smith, Tate
Gold Coast
Manly-Warringah
03:17.67 4

7 Janic, Mico
Janic, Stjepan
Croatia
Croatia
03:19.13 5 1

2 Rhodes, David
Morrison, Luke
Cape Byron
Onkaparinga
03:19.19 6

1 Robinson, Clint
Baker, Reece
Sunshine Coast
Bayswater
03:20.93 7

8 Christiansen, Piers
Hoschke, Nigel
Mercantile
Manly-Warringah
03:22.41 8

9 Bird, Stephen
Phillips, Jesse
Western Australia
Bayswater
03:25.13 9

Printed 17 March 2008 23:04 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 09:19
Race #181, Event #63: K1 1000 12 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 Graham, Alexander Ascot 05:02.57 1

3 Wallace, Liam Indooroopilly 05:53.79 2

6 Ryce, Patrick Manly-Warringah 06:14.96 3

5 Clark, Hayden Currumbin Creek 06:21.35 4

4 Ryce, Thomas Manly-Warringah 06:23.23 5

Printed 17 March 2008 23:04 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 09:26
Race #181.1, Event #14: C1 1000 14DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Donaghey, Jake Indooroopilly 05:52.39 1

4 Haas, Alex Indooroopilly 05:56.29 2

3 Mulherin, Sam Indooroopilly 06:20.22 3

5 Wapple, Jake Indooroopilly 06:25.45 4

Printed 17 March 2008 23:04 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 09:33
Race #182, Event #101: K2 1000 16 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Griffiths, Ben
Dunbar, Wayne
Illawarra
Manly-Warringah
03:44.15 1

4 Laub, Adrian
Petho, Jeremy
Christian Brothers College
West Lakes
03:45.83 2

6 Davis, Henri
Bulmer, Nicholas
Christian Brothers College
West Lakes
03:53.66 3

3 Doak-Smith, Joss
Thompson, Liam
Ascot
Canning River
03:54.22 4

2 Tom, Samuel
Norton, Tom
Currumbin Creek
Tasmania CC
03:55.81 5

8 Wilson, Shaun
Dyason, Alexander
Cronulla-Sutherland
Wynnum Redlands
03:59.75 6

7 Pople, Daniel
Laws, Henry
Onkaparinga
West Lakes
04:00.53 7

1 Carter, Johnathon
Rogers, Conor
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
04:11.51 8

9 Runic, Michael
Dodd, Travis
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
04:13.93 9

Printed 17 March 2008 23:04 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 09:40
Race #183, Event #69: K1 1000 35 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Lee, Darren Illawarra 04:06.73 1

4 Burrows, John Illawarra 04:13.71 2

6 Gallagher, Peter Illawarra 04:24.35 3

Printed 17 March 2008 23:05 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 10:15
Race #183.1, Event #37: C4 1000 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Richards, Nicholas
Duggin, Guy
French, Roger
Corena, Michael
Fairfield
West Lakes
West Lakes
West Lakes
04:10.01 1

5 Wallace, Matthew
Haas, Alex
Donaghey, Jake
Lachmann, Torsten
Indooroopilly
Indooroopilly
Indooroopilly
Penrith Valley
04:31.33 2

4 Fuller, Lewis
Beaver, Michael
Szekszardi, Ferenc
Pangelinan, Sean
Gold Coast
Indooroopilly
St George
Guam
05:06.77 3

Printed 17 March 2008 23:05 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 10:20
Race #184, Event #68: K1 1000 23 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

5 Blanche, Dean St George 03:40.74 1

6 Norton, Sam Tasmania CC 03:41.21 2 1

3 Urquhart, Matthew Indooroopilly 03:42.37 3

2 French, Rhys Holdfast Bay 03:44.96 4

4 Baker, Michael Bayswater 03:45.43 5 2

7 Thompson, Mitchel Manly-Warringah 03:48.11 6

9 Buckton, Alex Sydney Northern Beaches 03:49.83 7

1 Farrugia, Mark St George 03:52.98 8

8 Thomson, Dale Onkaparinga 04:00.88 9

Printed 17 March 2008 23:05 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 10:27
Race #185, Event #73: K1 1000 55 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Banks, Jeff Illawarra 04:26.69 1

5 Hodge, Bob Illawarra 04:33.91 2

6 Pawlow, John Manly-Warringah 04:37.08 3

3 Burrell, Doug Manly-Warringah 04:48.31 4

7 Dews, Geoff Sunshine Coast 05:01.46 5

2 Krasny, Milan L.S.BRNO (CZ)

Printed 17 March 2008 23:05 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 10:34
Race #186, Event #72: K1 1000 50 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

4 David, Gary Illawarra 04:10.38 1

6 Gallard, Michael Onkaparinga 04:15.84 2

3 Rypp, George West Lakes 04:16.51 3

8 Krasny, Milan L.S.BRNO (CZ) 04:21.18 4 1

7 Cooper, Michael Holdfast Bay 04:36.06 5

5 Harris, Michael Cronulla-Sutherland 04:46.99 6

Printed 17 March 2008 23:06 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 10:41
Race #187, Event #71: K1 1000 45 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

3 Barry, Robert Illawarra 04:02.55 1

6 Pepper, Matt Cronulla-Sutherland 04:05.10 2

4 Brehin, Marc Encounter 04:12.27 3 1

7 Bendeich, Graham Currumbin Creek 04:19.87 4

8 Fullarton, Rick Indooroopilly 04:26.94 5

5 Boer, Pieter Manly-Warringah SCR SCR

Printed 17 March 2008 23:06 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 10:48
Race #188, Event #147: WK1 1000 45 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Hurley, Gabrielle Burley Griffin 04:52.01 1

6 Harper-Horak, Lorraine Cronulla-Sutherland 05:16.10 2

4 Newman, Dallas Cronulla-Sutherland 05:19.28 3

Printed 17 March 2008 23:06 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 10:55
Race #189, Event #166: WK2 1000 16 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Beaver, Jacqueline
Burton-Hockam, Rhyann
Indooroopilly
Sunshine Coast
04:02.21 1

3 Ferguson, Kate
Kidd, Fiona
Holdfast Bay
Holdfast Bay
04:05.36 2

4 Polson, Danielle
Thomson, Emma
Cronulla-Sutherland
Cronulla-Sutherland
04:07.65 3

7 Francis, Remi
Ethell, Heleena
Currumbin Creek
Currumbin Creek
04:08.76 4

1 Prior, Maddison
Le Lievre, Perri
Illawarra
Sherbrooke-Knox
04:15.20 5

6 Hoy, Emme
Rowe, Georgie
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
04:17.25 6

2 Brereton, Rebecca
Herrera, Nicole
Ascot
Bayswater
04:22.27 7

9 Bryant, Alison
Sizeland, Jodie
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
04:29.31 8

8 Simionato, Chelsey
Vitucci, Ella
Onkaparinga
West Lakes
04:34.43 9

Printed 17 March 2008 23:06 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 11:02
Race #190, Event #124: K4 1000 18 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Gallard, Ben
Fletcher, Laurence
Rypp, Glenn
Haniford, Luke
Onkaparinga
West Lakes
West Lakes
West Lakes
03:10.78 1

4 Rovira, Alexander
Ray, Michael
Brewer, Todd
Rice, Brendan
Ascot
Canning River
Bayswater
Bayswater
03:19.52 2

7 Mainstone, Tomas
Millard, Nathan
Laub, Adrian
Petho, Jeremy
Ascot
Ascot
Christian Brothers College
West Lakes
03:23.86 3

6 Yates, Joshua
Bendeich, Joe
Henderson, Tyler
Arvier, Matthew
Currumbin Creek
Currumbin Creek
Currumbin Creek
Indooroopilly
03:28.54 4

2 Doak-Smith, Joss
Thompson, Liam
Wroe, Nicholas
Berry, Samuel
Ascot
Canning River
Canning River
Bayswater
03:36.86 5

1 Morgan, Dion
Osling, Eden
Rowe, Jason
Dyason, Nicholas
Sunshine Coast
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Wynnum Redlands
03:42.60 6

3 Campbell, Angus
Alger, Eric
Cox, Jonathon
Burke, Michael
Fairfield
Patterson Lakes
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
03:43.82 7

8 Carter, Johnathon
Runic, Michael
Rogers, Conor
Dodd, Travis
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
03:45.21 8

Printed 17 March 2008 23:07 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 11:09
Race #191, Event #170: WK2 1000 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Peters, Amy
Jenkins, Kristina
Mitta Mitta
Manly-Warringah
03:50.45 1

5 Mitchell, Allison
Bateman, Jenni
Mercantile
Bayswater
04:00.04 2

3 Newman, Dallas
Harper-Horak, Lorraine
Cronulla-Sutherland
Cronulla-Sutherland
04:54.40 3

2 Szabo, Agnes
Cairns, Anne
New Zealand
New Zealand
DNS

4 Rose, Megan
Whatley, Jo-Anne
Cobram-Barooga
Gold Coast
SCR

Printed 17 March 2008 23:07 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 11:16
Race #192, Event #33: C2 1000 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Fuller, Lewis
Marinov, Martin
Gold Coast
Gold Coast
04:06.61 1

4 Beaver, Michael
Lachmann, Torsten
Indooroopilly
Penrith Valley
04:13.14 2

3 Richards, Nicholas
French, Roger
Fairfield
West Lakes
04:38.97 3

5 Duggin, Guy
Corena, Michael
West Lakes
West Lakes
04:39.60 4

Printed 17 March 2008 23:07 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 11:23
Race #193, Event #105: K2 1000 45 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Burrows, John
David, Gary
Illawarra
Illawarra
04:03.98 1

6 Hodge, Bob
Banks, Jeff
Illawarra
Illawarra
04:10.58 2

3 Boer, Pieter
Dews, Geoff
Manly-Warringah
Sunshine Coast
DNS

4 Gallard, Michael
Brehin, Marc
Onkaparinga
Encounter
DNS

Printed 17 March 2008 23:07 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 11:30
Race #194, Event #126: K4 1000 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Smith, David
Robinson, Clint
Michael, Luke
Schumacher, Tony
Illawarra
Sunshine Coast
St George
St George
02:56.76 1

6 Alagich, Chris
Morrison, Luke
Michael, Jake
Baker, Reece
Holdfast Bay
Onkaparinga
St George
Bayswater
02:58.62 2

5 Rhodes, David
Wallace, Ken
Clear, Jacob
Smith, Tate
Cape Byron
Currumbin Creek
Gold Coast
Manly-Warringah
02:59.92 3

1 Vujanic, Sasa
Daley, Damien
Hoschke, Nigel
Scarpa, Daniele
Cronulla-Sutherland
Manly-Warringah
Manly-Warringah
Italy
03:06.97 4

2 MacDonald, Ross
Blanche, Dean
Farrugia, Mark
Smith, Paul
Mercantile
St George
St George
St George
03:09.77 5

7 French, Rhys
Alston, Chad
Thomson, Dale
Goble, Matthew
Holdfast Bay
Holdfast Bay
Onkaparinga
West Lakes
03:11.52 6

8 James, Gavin
Dawe, Nicholas
Thompson, Mitchel
Buckton, Alex
Manly-Warringah
Manly-Warringah
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
03:18.26 7

Printed 17 March 2008 23:08 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 13:30
Race #195, Event #7: C1 500 (Plan A) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

2 Szekszardi, Ferenc St George 02:05.50 1

7 Richards, Nicholas Fairfield 02:10.84 2

5 Marinov, Martin Gold Coast 02:18.20 3

4 Beaver, Michael Indooroopilly 02:20.31 4

6 French, Roger West Lakes 02:44.20 5

3 Corena, Michael West Lakes 02:47.89 6

Printed 17 March 2008 23:08 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 13:35
Race #196, Event #7: C1 500 (Plan A) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Lachmann, Torsten Penrith Valley 02:05.82 1

3 Domokos, Istvan St George 02:12.86 2

4 Fuller, Lewis Gold Coast 02:16.82 3

6 Duggin, Guy West Lakes 02:22.94 4

2 Williams, Rudolph Samoa 02:24.79 5

7 Pangelinan, Sean Guam 03:43.72 6

Printed 17 March 2008 23:08 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 13:40
Race #197, Event #52: K1 500 14 (Plan B1) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 Clark, Jordan Currumbin Creek 02:14.08 1

8 McKeen, Dane Illawarra 02:17.26 2

3 Hoy, Angus Sydney Northern Beaches 02:24.29 3

5 Maher, Declan Indooroopilly 02:31.32 4

4 Salagaras, Nicholas Christian Brothers College 02:36.86 5

2 Marshall, Benjamin Manly-Warringah 02:41.18 6

6 Bryant, Jack-Henry Sydney Northern Beaches 02:54.05 7

Printed 17 March 2008 23:08 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 13:45
Race #198, Event #52: K1 500 14 (Plan B1) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 Maher, Malachy Indooroopilly 02:17.07 1

8 Stafford-Smith, Mac Indooroopilly 02:19.72 2

3 Humphreys, John-Thomas Indooroopilly 02:23.37 3

4 Graham, Alexander Ascot 02:25.35 4

5 DeDai, Sean-Charles Christian Brothers College 02:30.79 5

6 Donkin, Drue Sydney Northern Beaches 02:37.70 6

2 Herd, Duncan Indooroopilly 02:40.94 7

Printed 17 March 2008 23:08 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 13:50
Race #199, Event #52: K1 500 14 (Plan B1) Heat 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 Ross, Daniel Currumbin Creek 02:05.00 1

4 Giraud, Stephen Indooroopilly 02:09.15 2

3 Metcalfe, Simon Sydney Northern Beaches 02:31.27 3

5 Dews, Lincoln Kawana Waters 02:40.33 4

6 Rios, Andrew Guam 02:42.86 5

2 McLean, Ben Sydney Northern Beaches 02:45.21 6

Printed 17 March 2008 23:09 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 13:55
Race #200, Event #26: C2 500 14 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Mulherin, Sam
Donaghey, Jake
Indooroopilly
Indooroopilly
02:48.14 1

4 Wapple, Jake
Haas, Alex
Indooroopilly
Indooroopilly
02:51.42 2

5 DeDai, Sean-Charles
Salagaras, Nicholas
Christian Brothers College
Christian Brothers College

Printed 17 March 2008 23:09 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 14:00
Race #201, Event #134: WK1 500 14 (Plan A) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 Tobitt, Gabriella Currumbin Creek 02:23.71 1

4 Murray, Celeste Currumbin Creek 02:26.78 2

6 Schubert, Elise Manly-Warringah 02:29.65 3

5 Bulmer, Josephine West Lakes 02:42.29 4

2 Petho, Cassandra West Lakes 02:45.55 5

3 Jeston, Brittany Manly-Warringah CAP

Printed 17 March 2008 23:09 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 14:05
Race #202, Event #134: WK1 500 14 (Plan A) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Howcroft, Coco Kawana Waters 02:18.13 1

6 Degnian, Rebecca Lourdes 02:21.02 2

5 Sullivan, Ann-Sophie Kawana Waters 02:24.00 3

7 Baque, Carly Indooroopilly 02:24.93 4

3 Phillips, Tayla Canning River 02:30.03 5

Printed 17 March 2008 23:10 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 14:10
Race #203, Event #122: K4 500 35 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 Burrows, John
Barry, Robert
David, Gary
Lee, Darren
Illawarra
Illawarra
Illawarra
Illawarra
01:41.09 1

5 Cooper, Michael
Gallard, Michael
Rypp, George
Brehin, Marc
Holdfast Bay
Onkaparinga
West Lakes
Encounter
01:44.07 2

6 Gallagher, Peter
Harris, Michael
Dews, Geoff
Krasny, Milan
Illawarra
Cronulla-Sutherland
Sunshine Coast
L.S.BRNO (CZ)
01:51.64 3

4 Hurley, Gabrielle
Banks, Jeff
Newman, Dallas
Harper-Horak, Lorraine
Burley Griffin
Illawarra
Cronulla-Sutherland
Cronulla-Sutherland
02:00.97 4

Printed 17 March 2008 23:10 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 14:15
Race #204, Event #135: WK1 500 16 (Plan B) Final 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Rowe, Georgie Sydney Northern Beaches 02:18.40 1

1 Bryant, Alison Sydney Northern Beaches 02:23.74 2

2 Herrera, Nicole Bayswater 02:24.05 3

6 Simionato, Chelsey Onkaparinga 02:25.97 4

3 O'Brien, Emily West Lakes 02:26.15 5

7 Hoy, Emme Sydney Northern Beaches 02:26.79 6

8 Sizeland, Jodie Sydney Northern Beaches 02:27.34 7

4 Vitucci, Ella West Lakes 02:28.46 8

9 Le Lievre, Perri Sherbrooke-Knox 02:32.95 9

Printed 17 March 2008 23:10 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 14:20
Race #205, Event #135: WK1 500 16 (Plan B) Final 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Prior, Maddison Illawarra 02:03.05 1

3 Polson, Danielle Cronulla-Sutherland 02:09.38 2

6 Kidd, Fiona Holdfast Bay 02:10.45 3

4 Francis, Remi Currumbin Creek 02:12.23 4

9 Ferguson, Kate Holdfast Bay 02:13.29 5

2 Thomson, Emma Cronulla-Sutherland 02:14.29 6

7 Burton-Hockam, Rhyann Sunshine Coast 02:15.00 7

8 Ethell, Heleena Currumbin Creek 02:15.51 8

1 Brereton, Rebecca Ascot 02:17.21 9

Printed 17 March 2008 23:10 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 14:25
Race #206, Event #54: K1 500 18 (Plan B) Final 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Bendeich, Joe Currumbin Creek 01:55.76 1

7 Dyason, Nicholas Wynnum Redlands 01:55.95 2

3 Boerema, Tomas West Lakes 01:56.24 3

4 Yates, Joshua Currumbin Creek 01:57.37 4

2 Henderson, Tyler Currumbin Creek 01:57.39 5

9 Mainstone, Tomas Ascot 01:57.43 6

8 Brewer, Todd Bayswater 01:59.18 7

1 Millard, Nathan Ascot 01:59.76 8

6 Campbell, Angus Fairfield 02:00.80 9

Printed 17 March 2008 23:11 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 14:30
Race #207, Event #54: K1 500 18 (Plan B) Final 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

4 Gallard, Ben Onkaparinga 01:45.05 1

5 Boon, Haydn Manly-Warringah 01:46.21 2

2 Haniford, Luke West Lakes 01:49.09 3

7 Ray, Michael Canning River 01:49.98 4

3 Rice, Brendan Bayswater 01:50.40 5 1

6 Rypp, Glenn West Lakes 01:50.53 6

9 Murphy, Aaron Tasmania CC 01:50.86 7 2

8 Fletcher, Laurence West Lakes 01:54.86 8

1 Alger, Eric Patterson Lakes 01:56.99 9

Printed 17 March 2008 23:11 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 15:10
Race #208, Event #10: C1 500 18 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Duggin, Guy West Lakes 02:23.74 1

4 Wallace, Matthew Indooroopilly 02:36.13 2

3 Corena, Michael West Lakes 02:51.71 3

5 Salagaras, Nicholas Christian Brothers College

Printed 17 March 2008 23:11 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 15:15
Race #209, Event #119: K4 500 14 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 Clark, Jordan
Ross, Daniel
Giraud, Stephen
Maher, Malachy
Currumbin Creek
Currumbin Creek
Indooroopilly
Indooroopilly
01:55.45 1

4 Metcalfe, Simon
Donkin, Drue
Hoy, Angus
McLean, Ben
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:05.80 2

5 McKeen, Dane
Graham, Alexander
Marshall, Benjamin
Bryant, Jack-Henry
Illawarra
Ascot
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
02:06.45 3

6 DeDai, Sean-Charles
Salagaras, Nicholas
Humphreys, John-Thomas
Dews, Lincoln
Christian Brothers College
Christian Brothers College
Indooroopilly
Kawana Waters
02:13.89 4

Printed 17 March 2008 23:11 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 15:20
Race #210, Event #136: WK1 500 18 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

5 Peters, Amy Mitta Mitta 02:01.17 1

4 Smith, Lauren Illawarra 02:01.77 2

6 Beaver, Jacqueline Indooroopilly 02:05.54 3

7 Gowan, Danielle Cronulla-Sutherland 02:06.21 4

3 Higgins, Stacey Sunshine Coast 02:07.13 5

8 Harding, Lisa Bayswater 02:07.20 6 1

2 Tiley, Samantha Indooroopilly 02:07.41 7

9 Haymes, Phoebe Holdfast Bay 02:10.45 8

1 Schorer, Melanie Bayswater 02:15.10 9 2

Printed 17 March 2008 23:12 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 15:25
Race #211, Event #53: K1 500 16 (Plan C) Final 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Doak-Smith, Joss Ascot 01:59.67 1

5 Norton, Tom Tasmania CC 02:00.17 2

9 Laws, Henry West Lakes 02:02.82 3

2 Dodd, Travis Sherbrooke-Knox 02:03.54 4

4 Carter, Johnathon Sherbrooke-Knox 02:04.13 5

3 Bulmer, Nicholas West Lakes 02:05.51 6

8 Tom, Samuel Currumbin Creek 02:05.95 7

7 Gold, Alex Sydney Northern Beaches 02:06.71 8

1 Berry, Samuel Bayswater 02:16.98 9

Printed 17 March 2008 23:12 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 15:30
Race #212, Event #53: K1 500 16 (Plan C) Final 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Petho, Jeremy West Lakes 01:50.94 1

6 Griffiths, Ben Illawarra 01:53.12 2

3 Dunbar, Wayne Manly-Warringah 01:53.17 3

7 Smith, Scott Illawarra 01:57.11 4

9 Herd, James Indooroopilly 01:57.26 5

8 Wilson, Shaun Cronulla-Sutherland 01:57.82 6

2 Davis, Henri Christian Brothers College 01:58.02 7

4 Laub, Adrian Christian Brothers College 02:00.59 8

1 Wetherbee, Bryce Wagga Bidgee 02:09.39 9

Printed 17 March 2008 23:12 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 15:35
Race #213, Event #97: K2 500 45 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 Burrows, John
David, Gary
Illawarra
Illawarra
01:47.85 1

7 Barry, Robert
Pepper, Matt
Illawarra
Cronulla-Sutherland
01:49.32 2

2 Gallard, Michael
Brehin, Marc
Onkaparinga
Encounter
01:53.45 3

4 Hodge, Bob
Banks, Jeff
Illawarra
Illawarra
02:01.48 4

5 Sirote, Jerome
Hoy, David
Sydney Northern Beaches
No Team
02:09.39 5

6 Boer, Pieter
Dews, Geoff
Manly-Warringah
Sunshine Coast

Printed 17 March 2008 23:12 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 15:40
Race #214, Event #134: WK1 500 14 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

4 Tobitt, Gabriella Currumbin Creek 02:19.36 1

3 Degnian, Rebecca Lourdes 02:20.26 2 1

5 Howcroft, Coco Kawana Waters 02:20.47 3

7 Sullivan, Ann-Sophie Kawana Waters 02:26.46 4

1 Baque, Carly Indooroopilly 02:27.53 5

6 Murray, Celeste Currumbin Creek 02:28.94 6

2 Schubert, Elise Manly-Warringah 02:33.35 7

9 Phillips, Tayla Canning River 02:33.59 8

8 Bulmer, Josephine West Lakes 02:46.28 9

Printed 17 March 2008 23:13 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 15:45
Race #215, Event #51: K1 500 12 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Graham, Alexander Ascot 02:30.97 1

2 Wallace, Liam Indooroopilly 02:49.02 2

8 Ryce, Patrick Manly-Warringah 02:57.84 3

4 Ryce, Thomas Manly-Warringah 03:02.72 4

7 Clark, Hayden Currumbin Creek 03:05.88 5

3 Pepper, Mitchell Cronulla-Sutherland 03:14.57 6

5 Robinson, Grace Cobram-Barooga 03:23.10 7

Printed 17 March 2008 23:13 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 15:50
Race #216, Event #179: WK4 500 16 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 Prior, Maddison
Polson, Danielle
Thomson, Emma
Ferguson, Kate
Illawarra
Cronulla-Sutherland
Cronulla-Sutherland
Holdfast Bay
01:50.40 1

5 Francis, Remi
Ethell, Heleena
Beaver, Jacqueline
Burton-Hockam, Rhyann
Currumbin Creek
Currumbin Creek
Indooroopilly
Sunshine Coast
01:53.26 2

3 Kidd, Fiona
Simionato, Chelsey
Vitucci, Ella
O'Brien, Emily
Holdfast Bay
Onkaparinga
West Lakes
West Lakes
02:01.94 3

4 Le Lievre, Perri
Bryant, Alison
Hoy, Emme
Sizeland, Jodie
Rowe, Georgie
Sherbrooke-Knox
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
02:03.12 4

2 Brereton, Rebecca
Hill, Georgia
Lamb, Kaitlin
Herrera, Nicole
Ascot
Manly-Warringah
Sherbrooke-Knox
Bayswater
02:04.14 5

Printed 17 March 2008 23:13 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 15:55
Race #217, Event #52: K1 500 14 (Plan B1) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Ross, Daniel Currumbin Creek 02:02.29 1

3 Stafford-Smith, Mac Indooroopilly 02:06.81 2

8 Giraud, Stephen Indooroopilly 02:07.73 3

6 Maher, Malachy Indooroopilly 02:13.78 4

5 Clark, Jordan Currumbin Creek 02:14.71 5

7 McKeen, Dane Illawarra 02:24.60 6

2 Hoy, Angus Sydney Northern Beaches 02:26.16 7

9 Humphreys, John-Thomas Indooroopilly 02:28.92 8

1 Metcalfe, Simon Sydney Northern Beaches

Printed 17 March 2008 23:13 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 16:00
Race #218, Event #30: C2 500 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Marinov, Martin
Szekszardi, Ferenc
Gold Coast
St George
01:53.98 1

3 Beaver, Michael
Lachmann, Torsten
Indooroopilly
Penrith Valley
02:02.96 2

5 Richards, Nicholas
French, Roger
Fairfield
West Lakes
02:14.97 3

7 Duggin, Guy
Corena, Michael
West Lakes
West Lakes
02:20.56 4

Printed 17 March 2008 23:13 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 16:05
Race #219, Event #164: WK2 500 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Fogarty, Lyndsie
Davis, Hannah
Indooroopilly
Holdfast Bay
01:43.45 1

3 Oldenhof, Lisa
Meek, Chantal
Canning River
Manly-Warringah
01:44.35 2

5 Simper, Rachel
Nicholls, Alana
Gold Coast
Bayswater
01:45.51 3

4 Nossiter, Yanda
Oates-Wilding, Shelley
Manly-Warringah
Manly-Warringah
01:46.72 4

2 Wood, Andrea
Haymes, Anna
Gold Coast
Holdfast Bay
01:47.80 5

9 Szabo, Agnes
Cairns, Anne
New Zealand
New Zealand
01:48.41 6

1 Richards, Connie
Carrington, Lisa
New Zealand
New Zealand
01:53.68 7

7 Rose, Megan
Peters, Amy
Cobram-Barooga
Mitta Mitta
01:53.85 8

8 Harvey, Paula
Brigden-Jones, Jo
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
CAP

Printed 17 March 2008 23:14 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 16:15
Race #221, Event #98: K2 500 Plan A Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

4 Ferguson, Steve
Walker, Mike
New Zealand
New Zealand
01:32.33 1

5 Fouhy, Ben
Burbidge, Troy
New Zealand
New Zealand
01:32.48 2

6 Janic, Mico
Janic, Stjepan
Croatia
Croatia
01:33.54 3 1

2 Bird, Stephen
Phillips, Jesse
Western Australia
Bayswater
01:34.98 4

8 Christiansen, Piers
Hoschke, Nigel
Mercantile
Manly-Warringah
01:35.16 5

7 Farrugia, Mark
Smith, Paul
St George
St George
01:37.12 6

3 Vujanic, Sasa
Scarpa, Daniele
Cronulla-Sutherland
Italy
01:37.27 7

9 Stewart, Murray
Baker, Michael
Manly-Warringah
Bayswater
01:37.62 8

1 Thomson, Dale
Goble, Matthew
Onkaparinga
West Lakes
01:39.18 9

Printed 17 March 2008 23:14 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 16:30
Race #223, Event #79: K1 5000 35 DF Final SIRC - Long Distance Races
Results
Lane Person Team Result Place

101 Lee, Darren Illawarra 21:54.36 1

102 Gallagher, Peter Illawarra 24:26.05 2

100 Burrows, John Illawarra 25:11.10 3

Printed 17 March 2008 23:14 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 16:30
Race #224, Event #81: K1 5000 45 DF Final SIRC - Long Distance Races
Results
Lane Person Team Result Place

203 Barry, Robert Illawarra 24:45.10 1

207 Fullarton, Rick Indooroopilly 2

201 Brehin, Marc Encounter SCR

205 Boer, Pieter Manly-Warringah SCR

Printed 17 March 2008 23:14 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 16:30
Race #225, Event #82: K1 5000 50 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

303 Pawlow, John Manly-Warringah 24:53.41 1

309 Hodge, Bob Illawarra 25:29.01 2

306 Krasny, Milan L.S.BRNO (CZ) 25:29.66 3 1

308 Banks, Jeff Illawarra 27:56.14 4

301 Harris, Michael Cronulla-Sutherland 28:37.65 5

305 Gallard, Michael Onkaparinga SCR SCR

Printed 17 March 2008 23:15 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 16:30
Race #226, Event #111: K2 5000 18 DF Final SIRC - Long Distance Races
Results
Lane Person Team Result Place

406 Campbell, Angus
Alger, Eric
Fairfield
Patterson Lakes
21:59.42 1

403 Yates, Joshua
Henderson, Tyler
Currumbin Creek
Currumbin Creek
22:00.77 2

401 Mainstone, Tomas
Millard, Nathan
Ascot
Ascot
22:54.52 3

407 Higgins, Stacey
Heidke, Gina
Sunshine Coast
Lourdes
24:26.05 4

405 Gold, Alex
Osling, Eden
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
24:35.34 5

402 Duggin, Matt
Boerema, Tomas
West Lakes
West Lakes
SCR

Printed 17 March 2008 23:15 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 16:40
Race #228, Event #77: K1 2500 16 DF Final SIRC - Long Distance Races
Results
Lane Person Team Result Place

527 Griffiths, Ben Illawarra 10:44.48 1

523 Wilson, Shaun Cronulla-Sutherland 11:03.84 2

505 Dodd, Travis Sherbrooke-Knox 11:06.48 3

530 Norton, Tom Tasmania CC 11:07.15 4

519 Davis, Henri Christian Brothers College 11:46.70 5

517 Doak-Smith, Joss Ascot 11:47.71 6

521 Carter, Johnathon Sherbrooke-Knox 11:47.71 7

518 Bulmer, Nicholas West Lakes 11:52.96 8

516 Petho, Jeremy West Lakes 11:57.02 9

507 Robinson, James Cobram-Barooga 11:58.00 10

511 Wetherbee, Bryce Wagga Bidgee 11:58.10 11

510 Tom, Samuel Currumbin Creek 12:10.72 12

512 Thompson, Liam Canning River 12:12.36 13

532 Gardner, Neil Kawana Waters 14

526 Pople, Daniel Onkaparinga 12:34.89 15

531 Rogers, Conor Sherbrooke-Knox 12:40.64 16

506 Wroe, Nicholas Canning River 12:46.80 17

524 Berry, Samuel Bayswater 12:59.54 18

515 Elliott, Ryan Canning River 13:02.45 19

513 Dyason, Alexander Wynnum Redlands 13:07.83 20

509 Brannigan, Michael Sydney Northern Beaches 13:22.39 21

503 Vinks, Luke Sydney Northern Beaches 13:27.93 22

529 Kidd, James Holdfast Bay 13:29.16 23

508 Schubert, Joel Manly-Warringah 13:32.06 24

520 Kelly, Sam West Lakes 14:18.21 25

522 Gold, Alex Sydney Northern Beaches SCR

528 Laub, Adrian Christian Brothers College SCR

534 Laws, Henry West Lakes SCR

Printed 17 March 2008 23:15 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 16:40
Race #229, Event #151: WK1 2500 16 DF Final SIRC - Long Distance Races
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

614 Polson, Danielle Cronulla-Sutherland 12:05.26 1

612 Brereton, Rebecca Ascot 12:24.89 2

601 Burton-Hockam, Rhyann Sunshine Coast 12:26.31 3

603 Thomson, Emma Cronulla-Sutherland 12:34.36 4

604 Ethell, Heleena Currumbin Creek 12:34.93 5

613 Francis, Remi Currumbin Creek 12:34.93 5

609 Le Lievre, Perri Sherbrooke-Knox 13:40.82 7

610 Vitucci, Ella West Lakes 14:31.86 8

611 Lamb, Kaitlin Sherbrooke-Knox 14:51.49 9

606 Herrera, Nicole Bayswater 14:53.40 10 1

605 Simionato, Chelsey Onkaparinga SCR SCR

607 Kidd, Fiona Holdfast Bay SCR SCR

Printed 17 March 2008 23:15 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 16:40
Race #230, Event #150: WK1 2500 14 DF Final SIRC - Long Distance Races
Results
Lane Person Team Result Place

705 Degnian, Rebecca Lourdes 12:50.95 1

701 Sullivan, Ann-Sophie Kawana Waters 13:30.43 2

703 Tobitt, Gabriella Currumbin Creek 13:56.87 3

707 Murray, Celeste Currumbin Creek 14:50.91 4

708 Phillips, Tayla Canning River 14:53.74 5

706 Schubert, Elise Manly-Warringah 14:58.05 6

704 Bulmer, Josephine West Lakes 17:14.87 7

702 Petho, Cassandra West Lakes 17:15.83 8

Printed 17 March 2008 23:16 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 16:40
Race #231, Event #19: C1 2500 14 DF Final SIRC - Long Distance Races
Results
Lane Person Team Result Place

805 Haas, Alex Indooroopilly 16:16.31 1

804 Donaghey, Jake Indooroopilly 16:16.58 2

806 Mulherin, Sam Indooroopilly 17:18.40 3

802 Wapple, Jake Indooroopilly 17:27.56 4

Printed 17 March 2008 23:16 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 15 March 2008 16:40
Race #232, Event #109: K2 2500 14 DF Final SIRC - Long Distance Races
Results
Lane Person Team Result Place

904 Clark, Jordan
Ross, Daniel
Currumbin Creek
Currumbin Creek
11:35.16 1

906 Metcalfe, Simon
Hoy, Angus
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
12:33.74 2

901 McKeen, Dane
Donkin, Drue
Illawarra
Sydney Northern Beaches
12:43.17 3

905 Graham, Alexander
McLean, Ben
Ascot
Sydney Northern Beaches
14:09.26 4

902 Marshall, Benjamin
Bryant, Jack-Henry
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
SCR

903 DeDai, Sean-Charles
Salagaras, Nicholas
Christian Brothers College
Christian Brothers College
DNF