Printed 17 March 2008 23:19 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 08:30
Race #110, Event #50: K1 200 (Plan C) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Ferguson, Steve New Zealand 00:39.15 1

4 Teear, Fred New Zealand 00:39.24 2

6 McDowell, Marty New Zealand 00:40.70 3

7 Thompson, Mitchel Manly-Warringah 00:41.75 4

2 Kowarzik, Mitch Sherbrooke-Knox 00:42.12 5

9 MacDonald, Ross Mercantile 00:42.56 6

8 Kendall, Jason Burley Griffin 00:45.26 7

1 Vujanic, Sasa Cronulla-Sutherland SCR

3 Thomson, Dale Onkaparinga SCR

Printed 17 March 2008 23:19 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 08:33
Race #111, Event #50: K1 200 (Plan C) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Alagich, Chris Holdfast Bay 00:38.86 1

3 Fouhy, Ben New Zealand 00:39.26 2

4 Morrison, Luke Onkaparinga 00:39.39 3

7 Gargiulo, Peter Mercantile 00:39.82 4

8 Fisher, Liam Canada 00:42.13 5

2 James, Gavin Manly-Warringah 00:42.30 6

1 Elkington-Cole, Rupert Manly-Warringah 00:43.58 7

6 Hoschke, Nigel Manly-Warringah SCR

9 Fullarton, Rick Indooroopilly SCR

Printed 17 March 2008 23:19 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 08:36
Race #112, Event #50: K1 200 (Plan C) Heat 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 Bonney, Damon Mercantile 00:38.02 1

5 Burbidge, Troy New Zealand 00:38.34 2

6 Walker, Mike New Zealand 00:39.85 3

7 Sirote, Chris Sydney Northern Beaches 00:41.82 4

8 Pangelinan, Sean Guam 00:49.81 5

1 Lacap, John Guam 00:54.74 6

2 Fletcher, Laurence West Lakes SCR

4 Needham, Justin Holdfast Bay SCR

Printed 17 March 2008 23:20 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 08:39
Race #113, Event #50: K1 200 (Plan C) Heat 4 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Goble, Matthew West Lakes 00:37.90 1

3 Bird, Stephen Western Australia 00:38.57 2

2 Urquhart, Matthew Indooroopilly 00:38.71 3

1 Scott, James New Zealand 00:39.34 4

6 Buckton, Alex Sydney Northern Beaches 00:40.04 5

7 Dawe, Nicholas Manly-Warringah 00:40.23 6

4 Phillips, Jesse Bayswater SCR

8 Williams, Rudolph Samoa DQ

Printed 17 March 2008 23:20 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 08:42
Race #114, Event #87: K2 200 18 (Plan A) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Gallard, Ben
Fletcher, Laurence
Onkaparinga
West Lakes
00:37.26 1

3 Henderson, Tyler
Arvier, Matthew
Currumbin Creek
Indooroopilly
00:38.78 2

4 Ray, Michael
Rice, Brendan
Canning River
Bayswater
00:39.17 3

2 Campbell, Angus
Alger, Eric
Fairfield
Patterson Lakes
00:40.03 4

8 Morgan, Dion
Dyason, Nicholas
Sunshine Coast
Wynnum Redlands
00:40.77 5

7 Cox, Jonathon
Burke, Michael
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
00:44.40 6

6 Yates, Joshua
Bendeich, Joe
Currumbin Creek
Currumbin Creek
SCR

Printed 17 March 2008 23:20 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 08:45
Race #115, Event #87: K2 200 18 (Plan A) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Rypp, Glenn
Haniford, Luke
West Lakes
West Lakes
00:38.61 1

2 Mainstone, Tomas
Millard, Nathan
Ascot
Ascot
00:39.95 2

6 Rovira, Alexander
Brewer, Todd
Ascot
Bayswater
00:40.49 3

4 Duggin, Matt
Boerema, Tomas
West Lakes
West Lakes
00:42.32 4

3 Osling, Eden
Rowe, Jason
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
00:49.39 5

Printed 17 March 2008 23:20 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 08:48
Race #116, Event #132: WK1 200 (Plan B) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Davis, Hannah Holdfast Bay 00:42.83 1

4 Haymes, Anna Holdfast Bay 00:44.38 2

7 Szabo, Agnes New Zealand 00:44.86 3

3 Boerema, Mieke Onkaparinga 00:46.70 4

2 Wood, Samantha Manly-Warringah 00:49.69 5

9 Whatley, Jo-Anne Gold Coast 00:49.86 6

8 Kanyitur, Ivana Onkaparinga 00:53.21 7

1 Tzvetanova, Manouela Indooroopilly SCR

6 Simper, Rachel Gold Coast SCR

Printed 17 March 2008 23:20 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 08:51
Race #117, Event #132: WK1 200 (Plan B) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Nicholls, Alana Bayswater 00:42.78 1

5 Oldenhof, Lisa Canning River 00:42.90 2

2 Cairns, Anne New Zealand 00:43.31 3

6 Taylor, Erin New Zealand 00:43.36 4

3 Dehey, Sarah Holdfast Bay 00:45.68 5

7 Mitchell, Allison Mercantile 00:49.12 6

8 Keelan, Rebecca Sydney Northern Beaches 00:52.87 7

1 Wilkinson, Katrina Cape Byron DNS

Printed 17 March 2008 23:20 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 08:54
Race #118, Event #132: WK1 200 (Plan B) Heat 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

2 Carrington, Lisa New Zealand 00:43.32 1

5 Brigden-Jones, Jo Sydney Northern Beaches 00:43.51 2

4 Rankin, Amanda Gold Coast 00:44.71 3

3 Wallace, Bernadette Currumbin Creek 00:46.85 4

7 Rose, Megan Cobram-Barooga 00:50.42 5

1 Maunder, Antonia Great Britain 00:58.90 6

8 Maunder, Julia Great Britain 01:04.79 7

6 Bateman, Jenni Bayswater SCR

Printed 17 March 2008 23:21 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 08:57
Race #119, Event #42: K1 200 16 (Plan C) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

9 Wilson, Shaun Cronulla-Sutherland 00:44.04 1

3 Laws, Henry West Lakes 00:45.03 2

8 Laub, Adrian Christian Brothers College 00:45.05 3

7 Wetherbee, Bryce Wagga Bidgee 00:46.87 4

2 Tom, Samuel Currumbin Creek 00:47.15 5

4 Norton, Tom Tasmania CC 00:47.83 6

6 Kelly, Sam West Lakes 00:48.53 7

1 Schubert, Joel Manly-Warringah 00:51.96 8

5 Rogers, Conor Sherbrooke-Knox DNF

Printed 17 March 2008 23:21 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 09:00
Race #120, Event #42: K1 200 16 (Plan C) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 Dunbar, Wayne Manly-Warringah 00:42.09 1

2 Davis, Henri Christian Brothers College 00:45.16 2

8 Gold, Alex Sydney Northern Beaches 00:48.21 3

1 Wroe, Nicholas Canning River 00:49.13 4

6 Pople, Daniel Onkaparinga 00:49.45 5

4 Dyason, Alexander Wynnum Redlands 00:50.05 6

7 Brannigan, Michael Sydney Northern Beaches 00:51.60 7

5 Vinks, Luke Sydney Northern Beaches 00:52.69 8

Printed 17 March 2008 23:21 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 09:03
Race #121, Event #42: K1 200 16 (Plan C) Heat 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

2 Griffiths, Ben Illawarra 00:43.85 1

5 Doak-Smith, Joss Ascot 00:45.00 2

4 Bulmer, Nicholas West Lakes 00:45.97 3

8 Runic, Michael Sherbrooke-Knox 00:47.06 4

7 Kelly, Ryan Currumbin Creek 00:47.26 5

1 Elliott, Ryan Canning River 00:50.11 6

3 Kidd, James Holdfast Bay 00:51.71 7

6 Pearson, Joel Kawana Waters 00:54.41 8

Printed 17 March 2008 23:21 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 09:06
Race #122, Event #42: K1 200 16 (Plan C) Heat 4 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 Petho, Jeremy West Lakes 00:42.25 1

8 Herd, James Indooroopilly 00:44.58 2

1 Dodd, Travis Sherbrooke-Knox 00:46.11 3

2 Thompson, Liam Canning River 00:46.12 4

4 Carter, Johnathon Sherbrooke-Knox 00:47.20 5

7 Gardner, Neil Kawana Waters 00:47.80 6

5 Robinson, James Cobram-Barooga 00:47.97 7

6 Berry, Samuel Bayswater 00:48.16 8

Printed 17 March 2008 23:21 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 09:09
Race #123, Event #155: WK2 200 16 (Plan A) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Ferguson, Kate
Kidd, Fiona
Holdfast Bay
Holdfast Bay
00:45.34 1

2 Beaver, Jacqueline
Burton-Hockam, Rhyann
Indooroopilly
Sunshine Coast
00:46.22 2

3 Polson, Danielle
Thomson, Emma
Cronulla-Sutherland
Cronulla-Sutherland
00:47.96 3

6 Bryant, Alison
Sizeland, Jodie
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
00:52.29 4

7 Simionato, Chelsey
Vitucci, Ella
Onkaparinga
West Lakes
00:53.77 5

Printed 17 March 2008 23:22 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 09:12
Race #124, Event #155: WK2 200 16 (Plan A) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 Francis, Remi
Ethell, Heleena
Currumbin Creek
Currumbin Creek
00:47.86 1

3 Brereton, Rebecca
Herrera, Nicole
Ascot
Bayswater
00:48.39 2

6 Hoy, Emme
Rowe, Georgie
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
00:49.56 3

5 Hill, Georgia
O'Brien, Emily
Manly-Warringah
West Lakes
00:53.76 4

4 Le Lievre, Perri
Lamb, Kaitlin
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
00:56.60 5

Printed 17 March 2008 23:22 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 10:15
Race #125, Event #50: K1 200 (Plan C) Semifinal 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Ferguson, Steve New Zealand 00:38.13 1

3 Urquhart, Matthew Indooroopilly 00:38.98 2

6 Burbidge, Troy New Zealand 00:39.07 3

4 Fouhy, Ben New Zealand 00:39.60 4

7 Scott, James New Zealand 00:39.79 5

8 Kowarzik, Mitch Sherbrooke-Knox 00:42.13 6

1 James, Gavin Manly-Warringah 00:43.08 7

2 Pangelinan, Sean Guam 00:48.14 8

9 Elkington-Cole, Rupert Manly-Warringah DNS

Printed 17 March 2008 23:22 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 10:18
Race #126, Event #50: K1 200 (Plan C) Semifinal 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Alagich, Chris Holdfast Bay 00:38.41 1

4 Bird, Stephen Western Australia 00:38.46 2

3 Walker, Mike New Zealand 00:39.51 3

9 Dawe, Nicholas Manly-Warringah 00:40.44 4

7 Sirote, Chris Sydney Northern Beaches 00:40.98 5

2 Thompson, Mitchel Manly-Warringah 00:41.92 6

8 Fisher, Liam Canada 00:42.22 7

6 McDowell, Marty New Zealand 00:43.42 8

1 Kendall, Jason Burley Griffin DNS

Printed 17 March 2008 23:22 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 10:21
Race #127, Event #50: K1 200 (Plan C) Semifinal 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Goble, Matthew West Lakes 00:38.08 1

3 Morrison, Luke Onkaparinga 00:38.67 2

4 Bonney, Damon Mercantile 00:38.87 3

7 Gargiulo, Peter Mercantile 00:39.50 4

6 Teear, Fred New Zealand 00:39.59 5

2 Buckton, Alex Sydney Northern Beaches 00:41.17 6

1 MacDonald, Ross Mercantile 00:44.07 7

8 Lacap, John Guam 00:54.19 8

Printed 17 March 2008 23:22 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 10:24
Race #128, Event #43: K1 200 18 (Plan B) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Boon, Haydn Manly-Warringah 00:40.37 1

2 Rypp, Glenn West Lakes 00:41.23 2

6 Ray, Michael Canning River 00:42.27 3

3 Yates, Joshua Currumbin Creek 00:43.34 4

8 Mainstone, Tomas Ascot 00:44.13 5

7 Millard, Nathan Ascot 00:44.39 6

9 Brewer, Todd Bayswater 00:44.80 7

1 Cox, Jonathon Sherbrooke-Knox 00:45.98 8

4 Bendeich, Joe Currumbin Creek SCR

Printed 17 March 2008 23:23 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 10:27
Race #129, Event #43: K1 200 18 (Plan B) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Gallard, Ben Onkaparinga 00:39.33 1

3 Arvier, Matthew Indooroopilly 00:41.20 2

6 Rice, Brendan Bayswater 00:42.41 3

2 Henderson, Tyler Currumbin Creek 00:43.04 4

9 Campbell, Angus Fairfield 00:43.11 5

7 Morgan, Dion Sunshine Coast 00:44.28 6

4 Boerema, Tomas West Lakes 00:45.77 7

1 Osling, Eden Sydney Northern Beaches 00:48.52 8

8 Burke, Michael Sherbrooke-Knox 00:51.06 9

Printed 17 March 2008 23:23 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 10:30
Race #130, Event #43: K1 200 18 (Plan B) Heat 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Fletcher, Laurence West Lakes 00:41.40 1

9 Alger, Eric Patterson Lakes 00:41.62 2

5 Haniford, Luke West Lakes 00:42.11 3

1 Murphy, Aaron Tasmania CC 00:43.18 4

3 Rovira, Alexander Ascot 00:43.48 5

7 Dyason, Nicholas Wynnum Redlands 00:44.10 6

2 Boon, Joshua Manly-Warringah 00:44.64 7

6 Duggin, Matt West Lakes 00:44.76 8

8 Rowe, Jason Sydney Northern Beaches 00:54.07 9

Printed 17 March 2008 23:23 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 10:33
Race #131, Event #132: WK1 200 (Plan B) Semifinal 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Cairns, Anne New Zealand 00:44.12 1

5 Haymes, Anna Holdfast Bay 00:44.32 2

7 Boerema, Mieke Onkaparinga 00:45.11 3

6 Rankin, Amanda Gold Coast 00:45.20 4

2 Dehey, Sarah Holdfast Bay 00:46.74 5

3 Wallace, Bernadette Currumbin Creek 00:47.01 6

1 Whatley, Jo-Anne Gold Coast 00:50.27 7

9 Keelan, Rebecca Sydney Northern Beaches 00:53.91 8

8 Maunder, Antonia Great Britain 01:00.36 9

Printed 17 March 2008 23:23 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 10:36
Race #132, Event #132: WK1 200 (Plan B) Semifinal 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Brigden-Jones, Jo Sydney Northern Beaches 00:43.80 1

3 Taylor, Erin New Zealand 00:44.04 2

8 Mitchell, Allison Mercantile 00:48.30 3

2 Rose, Megan Cobram-Barooga 00:49.24 4

7 Wood, Samantha Manly-Warringah 00:49.56 5

5 Oldenhof, Lisa Canning River 00:53.69 6

9 Maunder, Julia Great Britain 01:07.82 7

1 Kanyitur, Ivana Onkaparinga DNS

6 Szabo, Agnes New Zealand DQ

Printed 17 March 2008 23:23 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 10:39
Race #133, Event #130: WK1 200 18 (Plan A) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Smith, Lauren Illawarra 00:47.29 1

8 Beaver, Jacqueline Indooroopilly 00:47.77 2

4 Tiley, Samantha Indooroopilly 00:48.08 3

6 Haymes, Phoebe Holdfast Bay 00:48.15 4

7 Harding, Lisa Bayswater 00:48.36 5

2 Gowan, Danielle Cronulla-Sutherland 00:48.48 6

9 Martin, Jaymee-Lee Ascot 00:52.23 7

1 Hogan, Jessica Sydney Northern Beaches 00:54.74 8

3 Kenny, Claire Currumbin Creek 00:55.04 9

Printed 17 March 2008 23:24 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 10:42
Race #134, Event #130: WK1 200 18 (Plan A) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Peters, Amy Mitta Mitta 00:47.48 1

3 Higgins, Stacey Sunshine Coast 00:48.80 2

4 Schorer, Melanie Bayswater 00:49.83 3

7 Heidke, Gina Lourdes 00:50.48 4

2 Priddis, Jessica Bayswater 00:51.37 5

1 Marshall, Samantha Manly-Warringah 00:52.69 6

8 Chipperfield, Chelsea Onkaparinga 00:54.99 7

6 Robinson, Madison Cobram-Barooga DNF

Printed 17 March 2008 23:24 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 10:45
Race #135, Event #42: K1 200 16 (Plan C) Semifinal 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Wilson, Shaun Cronulla-Sutherland 00:43.65 1

4 Davis, Henri Christian Brothers College 00:43.97 2

6 Doak-Smith, Joss Ascot 00:45.47 3

8 Tom, Samuel Currumbin Creek 00:46.14 4

3 Dodd, Travis Sherbrooke-Knox 00:46.60 5

7 Thompson, Liam Canning River 00:47.78 6

2 Kelly, Ryan Currumbin Creek 00:48.63 7

9 Robinson, James Cobram-Barooga 00:48.85 8

1 Dyason, Alexander Wynnum Redlands 00:52.91 9

Printed 17 March 2008 23:24 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 10:48
Race #136, Event #42: K1 200 16 (Plan C) Semifinal 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Dunbar, Wayne Manly-Warringah 00:42.06 1

4 Herd, James Indooroopilly 00:42.69 2

3 Bulmer, Nicholas West Lakes 00:46.25 3

2 Wetherbee, Bryce Wagga Bidgee 00:46.77 4

6 Laub, Adrian Christian Brothers College 00:46.93 5

7 Runic, Michael Sherbrooke-Knox 00:47.79 6

9 Gardner, Neil Kawana Waters 00:47.85 7

1 Berry, Samuel Bayswater 00:48.76 8

8 Pople, Daniel Onkaparinga 00:49.58 9

Printed 17 March 2008 23:24 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 10:51
Race #137, Event #42: K1 200 16 (Plan C) Semifinal 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Petho, Jeremy West Lakes 00:42.89 1

4 Griffiths, Ben Illawarra 00:44.14 2

6 Laws, Henry West Lakes 00:45.57 3

2 Carter, Johnathon Sherbrooke-Knox 00:47.47 4

1 Norton, Tom Tasmania CC 00:47.61 5

3 Gold, Alex Sydney Northern Beaches 00:48.34 6

7 Wroe, Nicholas Canning River 00:49.41 7

9 Kelly, Sam West Lakes 00:49.61 8

8 Elliott, Ryan Canning River 00:49.70 9

Printed 17 March 2008 23:24 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 10:54
Race #138, Event #129: WK1 200 16 (Plan B) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

3 Kidd, Fiona Holdfast Bay 00:48.85 1

6 Ethell, Heleena Currumbin Creek 00:51.24 2

1 Howcroft, Coco Kawana Waters 00:53.35 3

5 Herrera, Nicole Bayswater 00:54.00 4

7 Bryant, Alison Sydney Northern Beaches 00:55.46 5

8 Simionato, Chelsey Onkaparinga 00:56.75 6

2 Phillips, Tayla
Otte, Stephanie
Canning River
Kawana Waters
00:57.24 7

4 Sizeland, Jodie Sydney Northern Beaches 00:57.32 8

Printed 17 March 2008 23:25 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 10:57
Race #139, Event #129: WK1 200 16 (Plan B) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Polson, Danielle Cronulla-Sutherland 00:50.18 1

8 Burton-Hockam, Rhyann Sunshine Coast 00:50.71 2

4 Thomson, Emma Cronulla-Sutherland 00:52.25 3

5 Hoy, Emme Sydney Northern Beaches 00:54.52 4

3 Hill, Georgia Manly-Warringah 00:58.84 5

7 Le Lievre, Perri Sherbrooke-Knox 00:59.54 6

2 Lamb, Kaitlin Sherbrooke-Knox 01:05.57 7

Printed 17 March 2008 23:25 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 11:00
Race #140, Event #129: WK1 200 16 (Plan B) Heat 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Ferguson, Kate Holdfast Bay 00:49.13 1

3 Francis, Remi Currumbin Creek 00:51.11 2

5 Brereton, Rebecca Ascot 00:51.79 3

2 Rowe, Georgie Sydney Northern Beaches 00:52.49 4

7 Vitucci, Ella West Lakes 00:56.09 5

4 O'Brien, Emily West Lakes 00:56.66 6

Printed 17 March 2008 23:25 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 11:36
Race #143, Event #43: K1 200 18 (Plan B) Semifinal 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Rypp, Glenn West Lakes 00:40.82 1

4 Rice, Brendan Bayswater 00:41.59 2

7 Yates, Joshua Currumbin Creek 00:41.89 3

6 Haniford, Luke West Lakes 00:42.65 4

3 Murphy, Aaron Tasmania CC 00:43.00 5

1 Millard, Nathan Ascot 00:43.40 6

8 Dyason, Nicholas Wynnum Redlands 00:43.48 7

2 Campbell, Angus Fairfield 00:44.19 8

9 Boerema, Tomas West Lakes 00:45.31 9

Printed 17 March 2008 23:25 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 11:39
Race #144, Event #43: K1 200 18 (Plan B) Semifinal 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Arvier, Matthew Indooroopilly 00:40.88 1

6 Ray, Michael Canning River 00:41.57 2

4 Alger, Eric Patterson Lakes 00:42.44 3

3 Henderson, Tyler Currumbin Creek 00:42.46 4

2 Rovira, Alexander Ascot 00:42.58 5

8 Morgan, Dion Sunshine Coast 00:43.44 6

9 Boon, Joshua Manly-Warringah 00:43.86 7

7 Mainstone, Tomas Ascot 00:44.38 8

1 Brewer, Todd Bayswater 00:46.13 9

Printed 17 March 2008 23:25 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 11:48
Race #147, Event #86: K2 200 16 (Plan A) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

2 Griffiths, Ben
Dunbar, Wayne
Illawarra
Manly-Warringah
00:41.14 1

7 Doak-Smith, Joss
Thompson, Liam
Ascot
Canning River
00:41.38 2

3 Kelly, Sam
Berry, Samuel
West Lakes
Bayswater
00:44.55 3

6 Carter, Johnathon
Rogers, Conor
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
00:45.73 4

8 Gardner, Neil
Pearson, Joel
Kawana Waters
Kawana Waters
00:46.23 5

5 Wroe, Nicholas
Elliott, Ryan
Canning River
Canning River
00:46.92 6

4 Vinks, Luke
Gold, Alex
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
00:47.22 7

1 DeDai, Sean-Charles
Kidd, James
Christian Brothers College
Holdfast Bay
00:53.42 8

Printed 17 March 2008 23:26 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 11:51
Race #148, Event #86: K2 200 16 (Plan A) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

7 Laub, Adrian
Petho, Jeremy
Christian Brothers College
West Lakes
00:41.18 1

2 Davis, Henri
Bulmer, Nicholas
Christian Brothers College
West Lakes
00:41.96 2

3 Pople, Daniel
Laws, Henry
Onkaparinga
West Lakes
00:43.71 3

8 Tom, Samuel
Norton, Tom
Currumbin Creek
Tasmania CC
00:43.93 4

5 Runic, Michael
Dodd, Travis
Sherbrooke-Knox
Sherbrooke-Knox
00:45.02 5

4 Kelly, Ryan
Dyason, Alexander
Currumbin Creek
Wynnum Redlands
00:46.34 6

6 Robinson, James
Brannigan, Michael
Cobram-Barooga
Sydney Northern Beaches
00:47.34 7

Printed 17 March 2008 23:26 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 11:54
Race #149, Event #129: WK1 200 16 (Plan B) Semifinal 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Thomson, Emma Cronulla-Sutherland 00:50.79 1

5 Ethell, Heleena Currumbin Creek 00:50.91 2

6 Brereton, Rebecca Ascot 00:51.32 3

3 Rowe, Georgie Sydney Northern Beaches 00:52.08 4

7 Herrera, Nicole Bayswater 00:54.42 5

8 O'Brien, Emily West Lakes 00:56.20 6

1 Simionato, Chelsey Onkaparinga 00:57.00 7

2 Hill, Georgia Manly-Warringah 00:57.64 8

9 Lamb, Kaitlin Sherbrooke-Knox 01:05.12 9

Printed 17 March 2008 23:26 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 11:57
Race #150, Event #129: WK1 200 16 (Plan B) Semifinal 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Francis, Remi Currumbin Creek 00:50.70 1

5 Burton-Hockam, Rhyann Sunshine Coast 00:50.80 2

6 Howcroft, Coco Kawana Waters 00:53.83 3

3 Hoy, Emme Sydney Northern Beaches 00:55.02 4

7 Bryant, Alison Sydney Northern Beaches 00:56.54 5

1 Phillips, Tayla Canning River 00:57.15 6

2 Vitucci, Ella West Lakes 00:57.43 7

8 Le Lievre, Perri Sherbrooke-Knox 00:59.59 8

Printed 17 March 2008 23:26 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 12:00
Race #151, Event #44: K1 200 23 (Plan A) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

2 Thomson, Dale Onkaparinga 00:39.26 1

4 Buckton, Alex Sydney Northern Beaches 00:39.52 2

7 Herrera, Thomas Bayswater 00:40.51 3

6 Robertson, Angus Illawarra 00:41.48 4

3 James, Gavin Manly-Warringah 00:42.27 5

8 Fisher, Liam Canada 00:42.32 6

1 Phillips, Jesse Bayswater

5 Bird, Stephen Western Australia

Printed 17 March 2008 23:26 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 12:03
Race #152, Event #44: K1 200 23 (Plan A) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Urquhart, Matthew Indooroopilly 00:38.76 1

3 Alston, Chad Holdfast Bay 00:39.45 2

7 Sirote, Chris Sydney Northern Beaches 00:40.16 3

5 Thompson, Mitchel Manly-Warringah 00:41.66 4

2 Kowarzik, Mitch Sherbrooke-Knox 00:41.72 5

8 Rixon, Mark Manly-Warringah 00:42.65 6

4 Gallard, Kyle Onkaparinga 00:47.10 7

Printed 17 March 2008 23:27 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 14:00
Race #153, Event #64: K1 1000 14 (Plan A) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

1 Giraud, Stephen Indooroopilly 04:35.83 1

3 Stafford-Smith, Mac Indooroopilly 04:38.57 2

2 Clark, Jordan Currumbin Creek 04:39.51 3

4 Maher, Malachy Indooroopilly 04:45.13 4

6 McKeen, Dane Illawarra 04:56.25 5

8 DeDai, Sean-Charles Christian Brothers College 05:04.19 6

9 Graham, Alexander Ascot 05:05.33 7

5 Marshall, Benjamin Manly-Warringah 05:38.49 8

7 Rios, Andrew Guam 05:50.42 9

Printed 17 March 2008 23:27 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 14:07
Race #154, Event #64: K1 1000 14 (Plan A) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

8 Ross, Daniel Currumbin Creek 04:30.72 1

2 Hoy, Angus Sydney Northern Beaches 04:56.00 2

3 Metcalfe, Simon Sydney Northern Beaches 05:08.26 3

7 Donkin, Drue Sydney Northern Beaches 05:27.56 4

5 Dews, Lincoln Kawana Waters 05:33.72 5

6 Salagaras, Nicholas Christian Brothers College 05:40.29 6

1 McLean, Ben Sydney Northern Beaches 05:43.20 7

4 Bryant, Jack-Henry Sydney Northern Beaches 06:00.43 8

Printed 17 March 2008 23:27 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 14:14
Race #155, Event #165: WK2 1000 14 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Baque, Carly
Howcroft, Coco
Indooroopilly
Kawana Waters
04:22.82 1

3 Tobitt, Gabriella
Degnian, Rebecca
Currumbin Creek
Lourdes
04:25.42 2

6 Murray, Celeste
Sullivan, Ann-Sophie
Currumbin Creek
Kawana Waters
04:51.40 3

4 Bulmer, Josephine
Petho, Cassandra
West Lakes
West Lakes
06:07.21 4

Printed 17 March 2008 23:27 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 14:21
Race #156, Event #66: K1 1000 18 (Plan B) Final 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Fletcher, Laurence West Lakes 04:00.63 1

4 Dyason, Nicholas Wynnum Redlands 04:01.34 2

3 Mainstone, Tomas Ascot 04:01.45 3

8 Brewer, Todd Bayswater 04:04.94 4

2 Yates, Joshua Currumbin Creek 04:05.11 5

7 Campbell, Angus Fairfield 04:11.04 6

1 Henderson, Tyler Currumbin Creek 04:17.87 7

9 Boon, Joshua Manly-Warringah 04:25.58 8

6 Bendeich, Joe Currumbin Creek

Printed 17 March 2008 23:27 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 14:28
Race #157, Event #66: K1 1000 18 (Plan B) Final 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

5 Haniford, Luke West Lakes 03:42.38 1

4 Boon, Haydn Manly-Warringah 03:48.03 2

6 Rypp, Glenn West Lakes 03:50.85 3

8 Rice, Brendan Bayswater 03:52.16 4 1

2 Murphy, Aaron Tasmania CC 03:53.72 5 2

1 Boerema, Tomas West Lakes 03:54.24 6

3 Ray, Michael Canning River 03:55.59 7

7 Gallard, Ben Onkaparinga 03:55.62 8

9 Alger, Eric Patterson Lakes 04:03.87 9

Printed 17 March 2008 23:28 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 14:35
Race #158, Event #144: WK1 1000 18 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

4 Peters, Amy Mitta Mitta 04:11.41 1

5 Smith, Lauren Illawarra 04:15.25 2

6 Gowan, Danielle Cronulla-Sutherland 04:21.24 3

7 Tiley, Samantha Indooroopilly 04:22.26 4

3 Beaver, Jacqueline Indooroopilly 04:28.21 5

8 Heidke, Gina Lourdes 04:30.78 6 1

2 Schorer, Melanie Bayswater 04:32.01 7 2

9 Higgins, Stacey Sunshine Coast 04:35.60 8

1 Haymes, Phoebe Holdfast Bay 04:39.79 9

Printed 17 March 2008 23:28 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 14:42
Race #159, Event #65: K1 1000 16 (Plan C) Final 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Dodd, Travis Sherbrooke-Knox 04:10.38 1

1 Carter, Johnathon Sherbrooke-Knox 04:15.37 2

3 Laws, Henry West Lakes 04:16.23 3

2 Gardner, Neil Kawana Waters 04:18.22 4

7 Robinson, James Cobram-Barooga 04:22.78 5

8 Wilson, Shaun Cronulla-Sutherland 04:27.45 6

9 Tom, Samuel Currumbin Creek 04:30.87 7

4 Doak-Smith, Joss Ascot

6 Thompson, Liam Canning River

Printed 17 March 2008 23:28 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 14:49
Race #160, Event #65: K1 1000 16 (Plan C) Final 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

6 Griffiths, Ben Illawarra 03:55.62 1

3 Davis, Henri Christian Brothers College 04:00.50 2

5 Laub, Adrian Christian Brothers College 04:02.48 3

7 Norton, Tom Tasmania CC 04:02.81 4 1

1 Smith, Scott Illawarra 04:08.55 5

8 Herd, James Indooroopilly 04:14.62 6

4 Petho, Jeremy West Lakes 04:17.48 7

9 Bulmer, Nicholas West Lakes 04:20.44 8

2 Dunbar, Wayne Manly-Warringah 04:20.90 9

Printed 17 March 2008 23:28 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 14:56
Race #161, Event #64: K1 1000 14 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Ross, Daniel Currumbin Creek 04:17.65 1

4 Giraud, Stephen Indooroopilly 04:21.65 2

6 Stafford-Smith, Mac Indooroopilly 04:24.05 3

8 Maher, Malachy Indooroopilly 04:42.54 4

9 McKeen, Dane Illawarra 04:59.62 5

7 Metcalfe, Simon Sydney Northern Beaches 05:00.63 6

2 Clark, Jordan Currumbin Creek 05:01.31 7

3 Hoy, Angus Sydney Northern Beaches 05:05.26 8

1 Donkin, Drue Sydney Northern Beaches 05:17.30 9

Printed 17 March 2008 23:28 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 15:40
Race #162, Event #18: C1 1000 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

4 Marinov, Martin Gold Coast 04:16.22 1

5 Lachmann, Torsten Penrith Valley 04:17.60 2

9 Domokos, Istvan St George 04:29.31 3

1 Richards, Nicholas Fairfield 04:29.89 4

6 Beaver, Michael Indooroopilly 04:39.81 5

7 Fuller, Lewis Gold Coast 04:40.17 6

3 Duggin, Guy West Lakes 04:54.89 7

8 French, Roger West Lakes 05:32.79 8

2 Pangelinan, Sean Guam 10:47.22 9 1

Printed 17 March 2008 23:29 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 15:54
Race #164, Event #148: WK1 1000 (Plan A) Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

4 Fogarty, Lyndsie Indooroopilly 03:55.44 1

5 Taylor, Erin New Zealand 04:02.03 2

2 Bateman, Jenni Bayswater 04:08.51 3 1

6 Carrington, Lisa New Zealand 04:08.61 4

7 Belcher, Lani Indooroopilly 04:08.99 5

3 Jenkins, Kristina Manly-Warringah 04:15.59 6

8 Richards, Connie New Zealand 04:16.78 7

1 McGrath, Kate Manly-Warringah 04:17.73 8

9 Kanyitur, Ivana Onkaparinga 04:23.51 9

Printed 17 March 2008 23:29 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 16:01
Race #165, Event #74: K1 1000 (Plan E1) Final 3 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Hoschke, Nigel Manly-Warringah 03:42.29 1

3 Baker, Michael Bayswater 03:43.05 2

7 Bird, Stephen Western Australia 03:46.14 3

5 Norton, Sam Tasmania CC 03:46.61 4

8 Farrugia, Mark St George 03:47.35 5

1 Scarpa, Daniele Italy 03:48.81 6

2 Alagich, Chris Holdfast Bay 03:49.22 7

9 French, Rhys Holdfast Bay 03:49.71 8

4 Needham, Justin Holdfast Bay 04:16.68 9

Printed 17 March 2008 23:29 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 16:08
Race #166, Event #74: K1 1000 (Plan E1) Final 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Smith, David Illawarra 03:34.87 1

6 Baker, Reece Bayswater 03:35.87 2

7 Stewart, Murray Manly-Warringah 03:38.02 3

5 Wilkinson, Dane Currumbin Creek 03:38.43 4

1 Christiansen, Piers Mercantile 03:38.97 5

2 McDowell, Marty New Zealand 03:41.29 6

8 Blanche, Dean St George 03:42.41 7

3 Phillips, Jesse Bayswater 03:43.43 8

9 Michael, Jake St George 03:54.12 9

Printed 17 March 2008 23:29 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 16:15
Race #167, Event #74: K1 1000 (Plan E1) Final 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

6 Wallace, Ken Currumbin Creek 03:27.62 1

5 Robinson, Clint Sunshine Coast 03:27.81 2

4 Smith, Tate Manly-Warringah 03:31.79 3

2 Clear, Jacob Gold Coast 03:32.82 4

3 Fouhy, Ben New Zealand 03:33.95 5

8 Martin, Simon Kawana Waters 03:35.37 6

1 Rhodes, David Cape Byron 03:36.34 7

7 Alston, Chad Holdfast Bay 03:37.39 8

9 Morrison, Luke Onkaparinga 03:48.82 9

Printed 17 March 2008 23:29 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 16:22
Race #168, Event #143: WK1 1000 16 (Plan B) Final 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Rowe, Georgie Sydney Northern Beaches 04:45.32 1

7 Simionato, Chelsey Onkaparinga 04:53.95 2

6 Herrera, Nicole Bayswater 04:55.01 3

1 O'Brien, Emily West Lakes 04:58.01 4

3 Vitucci, Ella West Lakes 05:01.18 5

2 Sizeland, Jodie Sydney Northern Beaches 05:04.40 6

5 Hoy, Emme Sydney Northern Beaches 05:04.48 7

9 Bryant, Alison Sydney Northern Beaches 05:04.54 8

8 Le Lievre, Perri Sherbrooke-Knox 05:07.82 9

Printed 17 March 2008 23:30 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 16:29
Race #169, Event #143: WK1 1000 16 (Plan B) Final 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Prior, Maddison Illawarra 04:16.32 1

6 Polson, Danielle Cronulla-Sutherland 04:23.71 2

7 Kidd, Fiona Holdfast Bay 04:29.25 3

3 Francis, Remi Currumbin Creek 04:31.74 4

2 Ethell, Heleena Currumbin Creek 04:33.89 5

4 Burton-Hockam, Rhyann Sunshine Coast 04:35.42 6

9 Thomson, Emma Cronulla-Sutherland 04:41.06 7

8 Ferguson, Kate Holdfast Bay 04:41.32 8

1 Brereton, Rebecca Ascot 04:45.47 9

Printed 17 March 2008 23:30 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 16:36
Race #170, Event #142: WK1 1000 14 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

4 Howcroft, Coco Kawana Waters 04:45.63 1

1 Tobitt, Gabriella Currumbin Creek 04:47.92 2

5 Degnian, Rebecca Lourdes 04:48.19 3 1

9 Sullivan, Ann-Sophie Kawana Waters 04:56.95 4

7 Baque, Carly Indooroopilly 05:01.00 5

3 Phillips, Tayla Canning River 05:12.95 6

6 Schubert, Elise Manly-Warringah 05:14.50 7

8 Murray, Celeste Currumbin Creek 05:20.90 8

2 Petho, Cassandra West Lakes 05:46.67 9

Printed 17 March 2008 23:30 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 16:43
Race #171, Event #100: K2 1000 14 DF Final SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Stafford-Smith, Mac
Giraud, Stephen
Indooroopilly
Indooroopilly
04:05.32 1

4 Clark, Jordan
Ross, Daniel
Currumbin Creek
Currumbin Creek
04:05.94 2

6 Metcalfe, Simon
Hoy, Angus
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
04:33.58 3

2 McKeen, Dane
Donkin, Drue
Illawarra
Sydney Northern Beaches
04:35.46 4

7 Humphreys, John-Thomas
Maher, Malachy
Indooroopilly
Indooroopilly
04:49.28 5

8 DeDai, Sean-Charles
Salagaras, Nicholas
Christian Brothers College
Christian Brothers College
04:59.61 6

9 Graham, Alexander
McLean, Ben
Ascot
Sydney Northern Beaches
05:01.48 7

3 Marshall, Benjamin
Bryant, Jack-Henry
Manly-Warringah
Sydney Northern Beaches
05:23.54 8

1 Clark, Hayden
Wallace, Liam
Currumbin Creek
Indooroopilly
05:25.51 9

Printed 17 March 2008 23:30 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 16:50
Race #172, Event #68: K1 1000 23 (Plan A) Heat 1 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

4 Baker, Michael Bayswater 03:43.03 1

9 Norton, Sam Tasmania CC 03:46.77 2

6 French, Rhys Holdfast Bay 03:49.53 3

3 Thomson, Dale Onkaparinga 03:49.58 4

1 Kowarzik, Mitch Sherbrooke-Knox 03:59.42 5

8 Fisher, Liam Canada 04:00.44 6

7 Sirote, Chris Sydney Northern Beaches 04:06.86 7

2 Donkin, Tim Indooroopilly 04:08.36 8

Printed 17 March 2008 23:31 by JRaceman
2008 Oceania & Australian Flatwater Championships 14 March 2008 16:57
Race #173, Event #68: K1 1000 23 (Plan A) Heat 2 SIRC
Results
Lane Person Team Result Place

5 Blanche, Dean St George 03:43.63 1

9 Urquhart, Matthew Indooroopilly 03:44.82 2

7 Thompson, Mitchel Manly-Warringah 03:46.64 3

6 Farrugia, Mark St George 03:47.50 4

3 Buckton, Alex Sydney Northern Beaches 03:47.56 5

8 Robertson, Angus Illawarra 03:54.49 6

2 James, Gavin Manly-Warringah 03:58.09 7

1 Gallard, Kyle Onkaparinga