Reynolds wins bronze on debut as Australia look ahead to more finals


Amanda Reynolds
Photograph:Balint Vekassy (ICF)
Tom Collings, Saturday, 9 August 2014

Day three of the ICF Canoe Sprint World Championships concluded in Moscow overnight with Victorian Amanda Reynolds providing the highlight winning bronze.

On her World Championships debut the paracanoe paddler won bronze in the LTA K1 200 final.

Reynolds fought a neck and neck battle with Mihaela Lulea for the bronze medal and through sheer determination she managed to hold off the Romanian by 0.137 seconds.

“It was great. We had a nice little tail wind but I could not have expected better,” Reynolds said.

It was a simply remarkable performance by the Sherbrooke paddler who has only spent 12 months training and competing in paracanoe.

Reynolds believes she has moved a step closer towards her dream of competing in Rio and believes she has more improvement to come.

“We have only got the new boat a couple of weeks before we left and we only used it a couple of weeks for training so I think once I get better with the boat and more use to it hopefully the times will start rolling down again,” Reynolds said.

Arms only paracanoeist Colin Sieders improved on his seventh placing last year to finish sixth in the K1 (A) 200 final.

The Penrith Valley paddler finished 4.358 seconds behind Hungarian Andras Rozbora who won the gold medal in 49.375.

Ian Marsden of Great Britain took home the silver ahead of Russian Igor Korobeynikov.

Sieders time of 53.733 was a new PB and he was happy with his performance.

“Last year we came seventh and I didn’t want to go backwards and I wanted to make sure I am progressing towards Rio and sixth is a good start to that,” Sieders said.

Sieders believes he still has plenty of improvement in him and is looking forward to a big year next year.

“It is the qualifier to get into to Rio so we really need to step up in the next 12 months to make sure we are definitely in the top six but ideally in the top four or five.”

Fresh off the back of her V1 200 A silver medal on Wednesday Queensland paddler Kara Kennedy stepped up a class to finish sixth in the V1 200 TA final.

Kennedy finished seven seconds behind British paddler Emma Wiggs who took home the gold in 1:00.358.

“It was a good strong solid race and I was very happy with how I handled the race from start to finish so I ended on a good note,” Kennedy said.

Brock Ingram was the last of the Australian paracanoe athletes to feature on Friday winning the men’s K1 200 LTA B final in 41.997.

In the able bodied events NSWIS pairing Naomi Flood and Jo Brigden-Jones had a dream start to their K2 500 partnership by progressing through to Sunday’s final.

The Australian pairing recorded a time of 1:41.521 to finish third in their semifinal 1.30 seconds behind British pair Lani Belcher and Rachel Cawthorn.

“We are really pumped. It was great to have a good semi. It was bloody hard out there but we did what we had to do and we progressed from the heat this morning so happy with the result. We are pretty pumped,” Flood said.

Having now reached their goal of making the A final the girls plan to take it to a host of European crews in the final.

“We still have plenty of things to work on and we are looking forward to the A final, we are in the mix, we are in the hunt, we will be in one of the outside lanes but will take it to the Euros and see how we go,” Flood said.

Brigden-Jones later secured a place in the K1 200 semifinals after finishing fifth in her heat.

Ken Wallace will also feature in an A final on Sunday after he won his K1 500 semifinal on Friday.

In the event he won gold in at the 2008 Beijing Olympic Games, Wallace showed he still has it going within a whisker of setting a new PB.

Wallace struggled in the warm up but once the gun was fired he went into race mode and secured a comfortable semifinal victory.

“I had a really good start and it went on from there. I didn’t really see the rest of the field to the very end but a 1:36.0 is nothing to sneeze about so I am pretty happy,” Wallace said.

After a solid start with a second place finish in their heat the Olympic K4 1000 crew of David Smith, Tate Smith, Murray Stewart and Jacob Clear surprisingly missed out on a place in the A final after finishing fifth in their semifinal.

Their time of 2:54.490 saw them finish 1.828 seconds behind Portugal who won their semifinal ahead of crews from Serbia and Slovakia.

Stewart will look to bounce back in the K1 1000 final on Saturday.

Western Australian Alana Nicholls narrowly missed out on a place in the women’s K1 500 A final after finishing fourth in her semifinal.

The Bayswater paddler finished 3.511 seconds behind German Franziska Weber who won the second semifinal in 1:46.709.

Nicholls will contest the B final on Sunday.

Fresh off the back of an impressive U23 World Championships Jordan Wood and Michael Booth will benefit from competing at senior worlds after securing a place in the K2 500 B final.

The Australian pair recorded a time of 1:31.879 to finish fifth in their semifinal.

The men’s 200 metre heats concluded a busy day of racing for the Australians with Lachlan Tame in the K1 and Jesse Phillips and Steve Bird in the K2 progressing to their respective semifinals.

Saturday Schedule (AEST):
3:50pm – K4 W 500 B Final (McArthur/Burnett/Roberts/Wallace)
5:23pm – K1 M 1000 A Final (Murray Stewart)
5:52pm – K2 M 1000 A Final (Wallace/Tame)
7:30pm – K1 M 200 Semifinal 1 (Lachlan Tame)
8:10pm – K1 W 200 Semifinal 2 (Jo Brigden-Jones)
8:35pm – K2 M 200 Semifinal 1 (Bird/Phillips)
10:00pm – K1 W 5000 Final (Bernadette Wallace)
10:30pm – K1 M 5000 Final (Ken Wallace)

Other Links
 Official Website
 Live Results and Start Lists
 LIVE COVERAGE
 Facebook
 Twitter