Flood stars on day 2 of GP1


Naomi Flood
Tom Collings, Saturday, 7 December 2013

Manly Warringah Olympian Naomi Flood starred on day two of Grand Prix 1 in Adelaide today.

The 27 year old completed the double over 500 metres with victory in the K1 and K2 events.

In blustery conditions Flood proved too strong for her challengers in the K1 500 final winning in a fast time of 2:05.79, 0.99 seconds ahead of Canadian Emilie Fournel.

Jo Brigden-Jones made an encouraging return to racing after being sidelined with a shoulder injury to finish third, 1.20 seconds behind Flood.

Later in the day Flood combined with Hungarian Tamara Csipes to win the K2 500 in 1:52.03, 3.85 seconds ahead of Western Australian pair Alana Nicholls and Jaime Roberts.

“We kept it pretty light in the boat, very relaxed”, Flood said.

“It was her (Csipes) fourth race of the day and my third so we were pretty tired, it has been a hot couple of days but it was good to have a good race and feel comfortable in the boat so we are really happy.”

Gold Coast kayaker Jordan Wood carried his excellent form across to today adding the open men’s K1 500 title to the K1 1000 win he recorded on Friday.

The 20 year old dictated the race from the outset winning in 1:52.24, 1.53 seconds ahead of Bayswater athlete Jesse Phillips with fellow clubman Daniel Bowker following close behind in third.

Senior National team members Lachlan Tame and Brodie Holmes took out the men’s K2 500 final in a quick time of 1:36.40, 1.23 seconds ahead of Tim Donkin and Todd Brewer.

Bowker continued his solid weekend combining with Glenn Rypp to finish third.

Holmes won a second race combining with fellow Western Australian’s Bowker and Phillips, and Tasmanian Sam Norton to take out the senior men’s K4 500 final.

Jy Duffy continued his excellent form at GP1 making it four gold medals after victories in the U18 K1 500 and K2 500 today.

The Kawana Waters kayaker firstly combined with Riley Fitzsimmons to produce a dominant performance in the U18 K2 500 final, before going on to win the K1 crown ahead of Southside paddlers’ kayaker Mitchell Hughes and Fitzsimmons.

Asked how he thought he went on Friday he responded, “It was a pretty good day, I ended up winning the K1 1000 which I was pretty happy with, then Riley and I paddled well to get the K2 as well, then we teamed up in the K4 again and got third in the opens so we were pretty happy.”

Duffy is hoping to continue his fine start to the Australian summer and has one eye on competing at the Junior World Championships in Szeged, Hungary next year.

“Hopefully I can keep a bit of momentum going and keep working toward nationals and hopefully Worlds.”

In the men’s U16 events Bayswater duo Anthony Carbone and Luke Morton continued their domination of the junior boys category finishing first and second respectively in the K1 500 final.  Sydney Northern Beaches’ kayaker Jakob Hammond finished third.

In the junior woman’s events Sunshine Coast pair Siarn O’Neill and Caitlin Gilliman took out the U18 K2 500 final in a closely fought battle with West Lakes’ duo Lulu Loughry and Josephine Bulmer.

The Queensland crew won in 2:15.28, 0.81 seconds ahead of the South Australians with the New South Wales crew of Tanielle Basson and Rachel Duncan combining for third.

O’Neil snared a second victory in the U16 K1 500 winning in 2:25.54 to finish more than two seconds ahead of Hannah Yeates, with Monique Carbone finishing third.

Bulmer made in four from four in the girls U18 events after another devastating exhibition of paddling, this time in the K1 500 final.

The South Australian streaked clear to win in 2:10.16, 2.64 seconds ahead of Gilliman with Basson 1.92 seconds further back.

Canoeing also featured today with Varsity Lakes paddler Rain Metsoja holding off a strong field of West Lakes athletes to win the C1 500 open event in 2:35.22, 6.16 seconds ahead of Jason Nejman.

The C2 500 final was won by South Australian pair Ben Keogh and Jace Bayliss in 2:47.23, more than 27 seconds ahead of Charles Ellis and Thomas Clarken.

In the Paracanoe events Sam Germein of West Lakes and Victorian Amanda Reynolds built on their good starts on Friday to win the men’s and women’s PC K1 500 events.

Echua Moama’s Tony Bond and local paddler Melissa Bussenschutt each recorded victories in their respective PC V1 500 finals.

The final event of the day saw a small number of athletes tackle the gruelling K1 5000 distance.

Tasmanian Canoe Club members dominated with Georgia Laird (Open women) and Courtney Dowling (U18 women) each registering wins.

Queensland’s Rain Metsoja won the C1 5000, while South Australian Glenn Rypp took out the senior mens event ahead of Tasmanian brothers Tom and Sam Norton.

Racing will continue on Sunday morning from 9am local time with the men’s K1 200m heats.

Please follow the links below for Live Results, Start lists and more information.  Live race updates will be posted on the Team Australia Facebook and @AUSCANOE Twitter accounts.

Other Links
 Start Lists
 LIVE results
 Facebook
 Twitter