Burnett leads Australian charge in Szeged on day 2

General / Jul 18, 2014

The 21 year old reached the A final in the U23 K1 200 and K1 500 events last year finishing fourth and sixth respectively.

This year the Sunshine Coast paddler hopes to push for a place on the podium.

Burnett started her K1 500 campaign in the best possible way winning her heat before going on to secure a place in the final after an emphatic performance in her semifinal.

Burnett powered home in the closing stages to cruise through to the final winning in 1:51.488, 0.688 seconds ahead of Iryna Sakalouskaya of Belarus.

The men’s U23 K4 1000 crew of Joel McKitterick, Bill Bain, Zac Ryan and Jordan Wood did simply what needed to be done to also secure an A final berth on Sunday.

The Australian quad finished third in their heat which saw them bypass the semifinals and secure lane seven for the final.

They looked in danger of missing out on directly qualifying for the final sitting fifth at the half way mark before producing the fastest final 250 metre split to sneak into third position.

South Australian Cat McArthur and Alyssa Bull of Queensland capped off an excellent morning of racing for the U23 athletes by securing a place in the K2 500 final on Sunday.

The Australian pair finished third in their semifinal, edging fourth placed Spain by 0.049 seconds to secure the last of the finals spots.

In the junior events Jy Duffy, Sean Lohse, Jayden Ellis and Riley Fitzsimmons made it a successful day of racing for the K4 men by securing a place in the 1000 metre final on Sunday.

The Australian’s finished second in their semifinal, 0.740 seconds behind Belarus who recorded the fastest time of 2:56.484.

It also saw the 1000 metre men make it six from six with all Australian boats progressing to their respective A finals.

Promising West Lakes junior Josie Bulmer was unable to re-produce her heroics in Auronzo a fortnight ago, finishing sixth in her K1 500 semifinal.

The 17 year old will contest the B final on Sunday.

Fellow junior women Francesca Kidd and Chloe Sterry will also contest a B final this weekend after they finished seventh in the junior K2 500 first semifinal.

There is still plenty of racing to come tonight with the men’s and women’s 200 metre heats to be contested from 11pm AEST.

Please follow the links below for more information.

Still to come tonight (AEST)
11:00pm – JNR K1 200 Heat 1 (Alex Graham)
11:25pm – JNR K1W 200 Heat 1 (Caitlin Gilliman)
12:30am – U23 K1 200 Heat 3 (Callum Dunn)
1:05am – U23 K1W 200 Heat 5 (Alyce Burnett)
1:50am – JNR K2 200 Heat 3 (Pond/McTigue)
2:05am – U23 K2 200 Heat 1 (McIntyre/Stowe)