Rossi, Borrows, Jegou and Lazkano lead the way in C1

Canoe Slalom / Apr 24, 2014

The morning began with the U23 C1M heat.

Rossi sat 14th after his first run, but made some corrections on his second run to record the fastest heat time of 95.37.

Less than a second separated the top six athletes.

Defending champion Patrik Gajarsky recorded the second fastest time of 96.22, 0.17 seconds ahead of British canoeist Ryan Westley.

Top ranked Italian Roberto Colazingari finished fourth, narrowly ahead of Thomas Quinn of Great Britain.

Colazingari found the middle part of the course most challenging.

“It was a good run but the gates are a bit low so it is difficult to not touch the gate and I touched two gates, but the time is good so I am happy with that”, Colazingari said.

The course proved a touch challenge for many of the athletes with Australian pair Jaxon Merritt and Daniel Watkins failing to progress to the semifinal finishing 32nd and 45th respectively.

Canadian Liam Smedley put on gallant display suffering a dislocated shoulder after coming into trouble at gate seven only to power on and complete his run in 113.16, 37th overall.

The U23 C1W heat followed with Penrith canoeist Ali Borrows upstaging World Champion Jessica Fox to record the fastest heat run.

Despite a gate touch, Borrows first run time of 113.80 saw her finish 0.20 seconds ahead of Fox who was happy with her first run, deciding to sit out her second and save some energy for the K1W semifinals tomorrow.

“I was happy, I just wanted to put down a solid run and race smooth clean lines and it happened so I got a fast time so it was good”, Borrows said.

“The whole run felt pretty good, a few mistakes and a touch, but all in all I am happy”, Fox said.

British paddler Mallory Franklin followed Fox’s lead with her first run time of 115.32 good enough for third.

Fellow Brit Jasmine Royle finished fourth with Monika Jancova of the Czech Republic rounding out the top five.

Racing continued in the afternoon with the Junior C1 heats taking place.

Western Australian pair Steven Lowther and Brodie Crawford both featured in the top five following the first runs.

Lowther produced the second fastest time behind Italian Raffaello Ivaldi.

The 17 year old was fairly happy following his first run of 108.42, 4.86 seconds behind Ivaldi.

“I got on all the runs that I wanted to get, there were a few mistakes and room for improvement in the second run”, Lowther said.

That is exactly what he did, and although he improved his time by nearly two seconds he was relegated to seventh on the timesheet.

Irishman Liam Jegou recorded the fastest Junior C1M heat time of 101.66 to finish 0.97 seconds ahead of British paddler Samuel Ibbotson.

Ivaldi was relegated to third in 103.56 ahead of Slovakian Marko Gurecka, and Crawford who round out the top five.

“I had a good first run but I had a touch on three gates so I just wanted to repeat that run clean and I think I did that so I am pretty happy”, Crawford said.

Crawford’s aim is to reach the C1 final, and is enjoying the opportunity to measure himself on the world stage.

“It is good to see where you are in the international field against other guys your age because it is hard to tell when we are stuck here in Australia.”

Ivaldi was also pleased with his performance.

“Today was good but it was just a qualification run so I tried to keep it simple and go fast and to avoid touching, it was okay, I am happy”, Ivaldi said.

The Junior C1W followed with Spanish teenager Miren Lazkano winning the heat in 118.39 which included two gate touches.

Brazilian Olympian Ana Satila qualified second fastest for the semifinal in 121.02, 2.20 seconds ahead of Czech paddler Anna Koblencova.

Tasmanian Kate Eckhardt was the best placed Australian in fifth, 10.28 seconds behind Lazkano.

Penrith pair Noemie Fox and Alexandra Broome also advanced to the semifinal in eighth and 13th respectively.

The action will heat up tomorrow with the U23 semifinals for the K1M, K1W and C2M events.

Racing will get underway at 10:00am local time for the U23 K1M semifinals.

For more information follow the links below.

Friday Schedule:
10:00am – U23 K1M semifinal
11:05am – U23 K1W semifinal
11:55am – U23 C2M semifinal
1:00pm – U23 K1M Final
1:20pm – U23 K1W Final
1:40pm – U23 C2M Final
3:15pm – U23 K1M Teams Final
3:55pm – U23 K1W Teams Final
4:22pm – U23 C2M Teams Final