Australian Youth Olympic Festival Day 1 Wrap

General / Jan 16, 2013

70 of the world’s best young paddlers converged at the Sydney International Regatta Centre on Wednesday for the start of the 2013 Australian Youth Olympic Festival (AYOF).

Sunshine Coast paddler Bill Bain and Gold Coast’s Jordan Wood set day one of the AYOF alight combining to win gold in the K2 1000, before finishing one-two in the men’s K1 1000.

The duo produced a fabulous display in the men’s K2 1000 final, leading from start to finish in a intriguing battle with New Zealand pair Jarrod Fitzgerald and Zac Quickenden, holding on the win by half a boat length and win Australia’s first Gold medal of this year’s event.

South Australian pair Sean Lohse and Victor Gebarski finished fourth, while Sydney Northern Beaches paddlers’ Kieren Carson and Ben McLean finished fifth.

Bain showed why he will be pressing up for senior selection at the upcoming nationals with an emphatic victory in the K1 1000. The 18 year old finished in 3:39.45, 2.89 seconds ahead of K2 partner Wood, with New Zealand’s Zac Quickenden taking home the bronze.

Fellow Australian’s Sean Lohse and Peter Elford finished fifth and eighth respectively.

Brothers paddler Sam Sheppard battled hard to finish 8th in the men’s C1 1000, but was no match for Brazilian speedster Isaquias Quiroz Dos Santos who won Brazil’s first medal in 4:08.91, two seconds ahead of China’s Song Xing, with Hungarian youngster Andras Bodonyi finishing a distant third.

In the women’s events, Victorian Rebecca Mann and West Lakes’ teenager Madison Davies combined to finish fifth in the women’s K2 500 Direct final, 3.47seconds behind Dongyin Li and Caihong Xu of China who won in 1:49.85.

China continued their dominance in the ladies events, with Xinyi Yin recording a hard fought victory in the women’s K1 500 final with only a second separating the top three paddlers.  Yin posted a time of 1:58.67, 0.37s ahead of Kiwi paddler Lucy Johnson and Hungarian Dora Lucz.

Sydney Northern Beaches teenager Deandra Godoy finished in sixth place, 5.47 seconds behind Yin’s time.

Racing will continue on Thursday morning from 9am with the women’s K2 200 heats to kick off proceedings.

Thursday 17th January Schedule:
9:00am – WK2 200 Heat 1 – Batters/McAleenan (Lane 5)
9:10am – WK2 200 Heat 2 – Godoy/Davies (Lane 5)
9:20am – MK1 200 Heat 1 – Copeland (Lane 3)
9:30am – MK1 200 Heat 2 – Carson (Lane 2), Gebarski (Lane 4), McLean (Lane 7)
9:45am – WK1 200 Heat 1 – McAleenan (Lane 5)
9:55am – WK1 200 Heat 2 – Reynolds (Lane 9)
10:05am – WK1 200 Heat 3 – Davies (Lane 7), Mann (Lane 9)
10:15am – MK2 200 Heat 1 – Elford/Bain (Lane 6), Copeland/Wood (Lane 7)
10:20am – MK2 200 Heat 2 – Gebarski/Lohse (Lane 3), McLean/Carson (Lane 5)
10:55am – MC1 200 Direct Final – Sheppard (Lane 8)
11:05am – WK2 200 Final
11:15am – MK1 200 Final
12:00pm – WK1 200 Semi Final
12:40pm – MK2 200 Final
12:45pm – WK1 200 Final