Fox recognised as NSWIS Junior athlete of the year

Canoe Slalom / Nov 16, 2012

Fox cemented her position as one of the worldÕs best junior athletes during the nomination period taking out the Out & About Marketing Junior Athlete of the Year at the NSWIS awards on Thursday night.

At a junior level Fox won world titles in the womenÕs K1 and C1, as well as gold in the womenÕs under-23 C1 team event.

To add to her feats at a junior level, Fox proved she can mix it with the best on the senior stage, winning silver in the womenÕs K1 at the 2012 Olympic Games.

The youngster came close to claiming the senior title also, but was unable to overcome 8-time gold medallist Jacqueline Freney who capped a sensationl year.

After her wonderful academic achievements, Fox was awarded the University of Sydney Academic Excellence award.

After graduating from high school with an ATAR of 99.1 and enrolling in a Bachelor of Media and Communication at the University of Sydney; Fox took on a part time study load during semester one 2012, achieving one distinction and one high distinction.

Athletically Fox matched her incredible academic accomplishments with a womenÕs K1 Olympic silver medal and three junior world championship gold medals.

FINALISTS

The Australian College of Physical Education Ð Academic Excellence (General): Jo Brigden-Jones (Canoe Sprint); Johnno Cotterill (Water Polo Ð Men); Steven Solomon (Track & Field); Annabelle Williams (AWD Swimming); Melissa Wu (Diving)

The University of Sydney Academic Excellence: Jennifer Blow (Goalball); Jessica Fox (Canoe Slalom); Nicholas Hough (Track & Field); Murray Stewart (Canoe Sprint); Sarah Stewart (Wheelchair Basketball)

Ian Thorpe OAM Outstanding Achievement: Daniel Noonan (Rowing); Jayme Richardson (AWD Cycling); Brooke Pratley (Rowing); Murray Stewart (Canoe Sprint); Liesl Tesch (AWD Sailing)

Out & About Marketing and Media Junior Athlete of the Year: Maddison Elliott (AWD Swimming); Jessica Fox (Canoe Slalom); Nicholas Hough (Track & Field); Steven Solomon (Track & Field); Jake Stein (Track & Field)

Classic Sportswear Most Memorable Moment: Christie Dawes (Wheelchair Track & Road); Jessica Fox (Canoe Slalom); Jacqueline Freney (AWD Swimming); Holly Lincoln-Smith (Water Polo); Murray Stewart (Canoe Sprint)

Samsung Electronics Australia Team Athlete of the Year: Ryley Batt (Wheelchair Rugby); Iain Jensen/Nathan Outteridge (Sailing); Holly Lincoln-Smith (Water Polo Ð Women); Murray Stewart (Canoe Sprint); Liesl Tesch (AWD Sailing)

Sydney Olympic Park Authority Program of the Year: Athletes with a Disability; Canoe Sprint; Rowing; Sailing; Wheelchair Track & Road

Sportspro Coach of the Year: Angelo Basalo (Swimming); Brant Best (Swimming); Fira Dvoskina (Track & Field); Michael Freney (Swimming); Tim Jacobs (Canoe Sprint)

Sydney City Toyota Female Athlete of the Year: Nina Curtis/Olivia Price/Lucinda Whitty (Sailing); Jessica Fox (Canoe Slalom); Jacqueline Freney (AWD Swimmng); Liesl Tesch (AWD Sailing); Prue Watt (AWD Swimming)

ClubsNSW Male Athlete of the Year: Ryley Batt (Wheelchair Rugby); Iain Jensen/Nathan Outteridge (Sailing); Matthew Levy (AWD Swimming); Malcolm Page (Sailing); Tom Slingsby (Sailing); Murray Stewart (Canoe Sprint)

WINNERS

The University of Sydney Academic Excellence: Jessica Fox (Canoe Slalom)

Out & About Marketing and Media Junior Athlete of the Year: Jessica Fox (Canoe Slalom)